Aktuellt

Nytt viktigt val i morgon

Detta är en historisk kolumn. Det här är nämligen den första kolumnen som jag skriver i egenskap av nybliven riksdagsledamot.
Mikko Ollikainen
25.05.2019 kl. 13:57

En ny period med nya möjligheter

En ny valperiod och en ny riksdag öppnar för nya möjligheter att påverka i viktiga frågor. Jag är mycket tacksam och glad över att ha fått förnyat förtroende som riksdagsledamot.
Thomas Blomqvist
23.04.2019 kl. 09:08

HEMSIDAN UPPDATERAS UNDER APRIL MÅNAD

Svenska riksdagsgruppen består efter riksdagsvalet 2019 av följande ledamöter:
Svenska riksdagsgruppen
23.04.2019 kl. 08:50

Stöpseln på vårdreformen drogs ur

Mats Löfström
09.03.2019 kl. 00:51

Att hacka en mjölkmaskin

Inte allt i riksdagen handlar om landskaps- och vårdreformen, även om man lätt får den bilden
Mats Löfström
03.03.2019 kl. 11:55

Använding av kött- och mjölkprodukter

Helsingfors stadsfullmäktige behandlade i onsdags en fullmäktigemotion som kräver att staden ska halvera användningen av kött- och mjölkprodukter i sin bespisning fram till år 2025.
Mats Nylund
17.02.2019 kl. 06:39

Gruppanföranden

Interpellationsdebatt om högskole- och studiestödsnedskärningar 6.4 2016

Gruppanförande, Mikaela Nylander, Svenska riksdagsgruppen
06.04.2016 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om Finlands fortsatta deltagande i säkerhetssektorns utbildningssamarbete i Irak och om stärkande av samarbetet.

Gruppanförande, Stefan Wallin, Svenska riksdagsgruppen 9.3 2016
09.03.2016 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om Finlands utvecklingspolitik

Gruppanförande, Stefan Wallin, Svenska riksdagsgruppen
17.02.2016 kl. 15:00

Statsministerns upplysning om regeringens politik 2016.

Svenska riksdagsgruppen, gruppanförande Carl Haglund 9.2 2016. (Talat ord gäller)
09.02.2016 kl. 15:04

Riksdagsgruppens alternativbudget

Vårt förslag innebär lika stora inbesparingar som regeringens alternativ, men våra tyngdpunkter och prioriteringar skiljer sig
15.12.2015 kl. 15:10

Interpellation om öppenheten och korrektheten i lagberedningen, 15.12 2015

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson, Svenska riksdagsgruppen
15.12.2015 kl. 15:00

Budgetens enda behandling 14.12 2015

Svenska riksdagsgruppens gruppanförande, riksdagsgruppens 1:a viceordförande Stefan Wallin
14.12.2015 kl. 13:30