Aktuellt

Finland ger bistånd till det globala vaccinationsarbetet

Veronica Rehn-Kivi
12.12.2019 kl. 13:40

Bergqvist gläds över pengar till Pargasleden

Sandra Bergqvist
12.12.2019 kl. 13:39

Långsiktigt arbete ger resultat

Julklappspengar till bland annat Viexpo och museiskeppet Vega
Anna-Maja Henriksson
12.12.2019 kl. 13:36

Adlercreutz nöjd med extra budgetpott

Pengar för Ung Företagsamhet och kurser i svenska för vårdpersonal
Anders Adlercreutz
12.12.2019 kl. 13:34

Jämställdhet prioriteras

Vi vinner alla på ett mer jämställt samhälle
Thomas Blomqvist
12.12.2019 kl. 17:12

Gruppanföranden

Interpellation om regeringens ekonomiska politik och sysselsättningen

Gruppanförande 1.10.2019, Svenska riksdagsgruppen, Joakim Strand
01.10.2019 kl. 15:00

Remissdebatt om statsrådets redogörelse om Finlands fortsatta deltagande i säkerhetssektorns utbildningssamarbete i Irak

Gruppanförande 19.9.2019, svenska riksdagsgruppen, Anders Adlercreutz
19.09.2019 kl. 18:01

Regeringen Rinnes regeringsprogram

Gruppanförande hållet av gruppordförande, riksdagsman Anders Adlercreutz,11.6.2019
11.06.2019 kl. 21:09

Svenska riksdagsgruppens svar på regeringssonderarens frågor 30.4.2019

Den finskspråkiga versionen är den officiella
30.04.2019 kl. 10:43

HEMSIDAN UPPDATERAS UNDER APRIL MÅNAD

Svenska riksdagsgruppen består efter riksdagsvalet 2019 av följande ledamöter:
23.04.2019 kl. 08:50

Responsdebatt statsrådets framtidsredogörelse del 2

Gruppanförande, Veronica Rehn-Kivi
04.03.2019 kl. 13:00

Interpellation om läget i äldreomsorgen

Interpellationsdebatt 6.2.2019. Gruppanförande hållet av Anna-Maja Henriksson,
06.02.2019 kl. 15:00