Aktuellt

Svenska riksdagsgruppens sommarmöte 1-3.9 2015

Svenska riksdagsgruppen samlas till sommarmöte i Vasa och Närpes.
Svenska riksdagsgruppen
28.08.2015 kl. 10:34

Svar på spörsmål: Expertgrupp synar skarvproblemet

Jordbruks- och miljöministern Kimmo Tiilikainen (C) tillsätter en expertgrupp som ska hitta en hållbar lösning på skarvproblemet i Finland. Det säger miljöministern i ett svar på ett skriftligt spörsmål av SFP-riksdagsledamöterna Anna-Maja Henriksson, Mats Nylund, Mikaela Nylander och Stefan Wallin. SFP-ledamöterna hade i sitt spörsmål frågat vilka åtgärder regeringen tänker vidta för att skyddsjakt av skarv ska kunna förverkligas på ett effektivt sätt.
Svenska riksdagsgruppen
27.08.2015 kl. 08:54

Svenska riksdagsgruppen efterlyser klarspråk av Soini och regeringen

Svenska riksdagsgruppen tar kraftigt avstånd från riksdagsledamot Olli Immonens åsikter om det mångkulturella samhället och fördömer hans uppmaning till kamp för en sann finsk nation, säger riksdagsgruppens ordförande Anna-Maja Henriksson (SFP)
Svenska riksdagsgruppen
28.07.2015 kl. 16:22

Anna-Maja Henriksson leder Svenska riksdagsgruppen

Riksdagsledamot Anna-Maja Henriksson blir ny ordförande för Svenska riksdagsgruppen. Hon efterträder Mikaela Nylander som ledde riksdagsgruppen under förra valperioden.
Svenska riksdagsgruppen
26.05.2015 kl. 14:11

En ovärdig slutvinjett

Det säger svenska riksdagsgruppens ordförande Mikaela Nylander efter att regeringspartiernas gruppledare i riksdagen uppmanat talmannen att dra bort lagförslaget om ratificeringen av ILO-konventionen om ursprungsfolk och lagförslaget om ändring av studiestödet.
Mikaela Nylander
13.03.2015 kl. 15:13

En seger för nationalspråken.

Svenska riksdagsgruppens ordförande Mikaela Nylander är nöjd med att medborgarinitiativet föll med klara siffror.
Mikaela Nylander
06.03.2015 kl. 15:48

Gruppanföranden

Statsministerns upplysning om regeringens politik för 2017

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson, Svenska riksdagsgruppen, onsdag 8.2 2017
08.02.2017 kl. 14:44

Utrikes- och säkerhetspolitiska redogörelsen

Svenska riksdagsgruppens ordförande Stefan Wallin 21.12.2016
21.12.2016 kl. 13:00

Responsdebatt om budgeten

Gruppanförande, Mats Nylund, Svenska riksdagsgruppen 14.12 2016
14.12.2016 kl. 13:00

Statsrådets redogörelse om den nationella energi- och klimatstrategin fram till 2030.

Gruppanförande, Joakim Strand, Svenska riksdagsgruppen, 30.11 2016
30.11.2016 kl. 14:42

Debatt om oppositionsgruppernas alternativbudgetar 9.11.2016

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson
09.11.2016 kl. 14:30

Extremrörelser och våld, aktualitetsdebatt 5.10 2016

Gruppanförande, Eva Biaudet, Svenska riksdagsgruppen
05.10.2016 kl. 15:00

Regeringens proposition till riksdagen om statsbudgeten för 2017

Gruppanförande 20.9 2016, Stefan Wallin, Svenska riksdagsgruppen
20.09.2016 kl. 13:00