Aktuellt

En ny period med nya möjligheter

En ny valperiod och en ny riksdag öppnar för nya möjligheter att påverka i viktiga frågor. Jag är mycket tacksam och glad över att ha fått förnyat förtroende som riksdagsledamot.
Thomas Blomqvist
23.04.2019 kl. 09:08

HEMSIDAN UPPDATERAS UNDER APRIL MÅNAD

Svenska riksdagsgruppen består efter riksdagsvalet 2019 av följande ledamöter:
Svenska riksdagsgruppen
23.04.2019 kl. 08:50

Stöpseln på vårdreformen drogs ur

Mats Löfström
09.03.2019 kl. 00:51

Att hacka en mjölkmaskin

Inte allt i riksdagen handlar om landskaps- och vårdreformen, även om man lätt får den bilden
Mats Löfström
03.03.2019 kl. 11:55

Använding av kött- och mjölkprodukter

Helsingfors stadsfullmäktige behandlade i onsdags en fullmäktigemotion som kräver att staden ska halvera användningen av kött- och mjölkprodukter i sin bespisning fram till år 2025.
Mats Nylund
17.02.2019 kl. 06:39

Prioritera det befintliga trafiknätet

För att klara av att upprätthålla vårt välfärdssamhälle behöver vi en hög sysselsättningsgrad.
Thomas Blomqvist
15.02.2019 kl. 09:07

Gruppanföranden

Jubileumsplenum för den 100-åriga självständigheten 5.12.2017

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson, Svenska riksdagsgruppen
05.12.2017 kl. 12:37

Debatt om statsministerns upplysning om aktuella EU-ärenden

Gruppanförande 22.11.2017, Eva Biaudet
22.11.2017 kl. 15:00

Debattinitiativ om svenska riksdagsgruppens alternativa budget för 2018

Gruppanförande, Stefan Wallin, Svenska riksdagsgruppen, 15.11 2017
15.11.2017 kl. 14:25

Interpellationsdebatt om spårtrafiken nu och i framtiden.

Gruppanförande 3.10 2017 hållet av , Mats Nylund
03.10.2017 kl. 14:18

Remissdebatt om statsrådets klimatpolitiska redogörelse 2030.

Gruppanförande 27.9.2017, ledamot Anders Adlercreutz,
27.09.2017 kl. 14:30

Remissdebatt om budgetpropositionen för 2018

Gruppanförande 20.9.2017, Joakim Strand
20.09.2017 kl. 10:36

Planen för den offentliga ekonomin 2018-2021

Gruppanförande 27.6.2017, Mats Nylund, Svenska riksdagsgruppen
27.06.2017 kl. 15:00