Aktuellt

Nu har vi en exitstrategi ur coronakrisen

Det finns en väg ur varje kris, också ur coronakrisen. Vi går mot ljuset igen.
Anna-Maja Henriksson
24.04.2021 kl. 07:27

Corona - Den perfekta ekonomiska stormen för Åland

Åbo hamn illustrerar för tillfället på ett sätt Ålands ekonomiska kris.
Mats Löfström
24.04.2021 kl. 07:25

Exit-strategi och ljus i tunneln

Alla har vi vant oss att se den grön-vita skylten med texten ”Exit” i allmänna utrymmen, på flygplan och kryssningsfartyg. En skylt som visar vägen ut och också visar på reservutgångar ifall den ordinarie dörren är stängd.
Anna-Maja Henriksson
21.04.2021 kl. 06:47

Den svåraste ramrian sen 90-talet

I en internationell ekonomisk jämförelse har Finland klarat coronapandemin förhållandevis bra. Pandemin har ändå blåst ett stort hål i budgetramen för de offentliga finanserna.
Mats Löfström
19.04.2021 kl. 13:25

Grundlagsutskottet om rörelsefriheten

Regeringen gav för ett par veckor sedan ett mycket uppmärksammat lagförslag om att få begränsa rörelsefriheten för att ytterligare försöka minska spridningen av coronaviruset.
Mats Löfström
03.04.2021 kl. 07:27

E svänger – å hastot

Mikko Ollikainen
02.04.2021 kl. 06:29

Nystart och exitplan!

För mig har påsken alltid varit en tid att få umgås med familjen. En tid med påskägg, god mat, påskris och barn utklädda till påskharar och påskhäxor, och möjligen en stämningsfull påskkonsert.
Anna-Maja Henriksson
01.04.2021 kl. 07:47

Gruppanföranden

Interpellation om regeringens ekonomiska politik och sysselsättningen

Gruppanförande 1.10.2019, Svenska riksdagsgruppen, Joakim Strand
01.10.2019 kl. 15:00

Remissdebatt om statsrådets redogörelse om Finlands fortsatta deltagande i säkerhetssektorns utbildningssamarbete i Irak

Gruppanförande 19.9.2019, svenska riksdagsgruppen, Anders Adlercreutz
19.09.2019 kl. 18:01

Regeringen Rinnes regeringsprogram

Gruppanförande hållet av gruppordförande, riksdagsman Anders Adlercreutz,11.6.2019
11.06.2019 kl. 21:09

Svenska riksdagsgruppens svar på regeringssonderarens frågor 30.4.2019

Den finskspråkiga versionen är den officiella
30.04.2019 kl. 10:43

HEMSIDAN UPPDATERAS UNDER APRIL MÅNAD

Svenska riksdagsgruppen består efter riksdagsvalet 2019 av följande ledamöter:
23.04.2019 kl. 08:50

Responsdebatt statsrådets framtidsredogörelse del 2

Gruppanförande, Veronica Rehn-Kivi
04.03.2019 kl. 13:00

Interpellation om läget i äldreomsorgen

Interpellationsdebatt 6.2.2019. Gruppanförande hållet av Anna-Maja Henriksson,
06.02.2019 kl. 15:00