Lokala och regionala förhållanden borde beaktas i allt större utsträckning då myndigheter fattar beslut om vilka åtgärder som får vidtas för att minska på skadorna vissa fridlysta arter förorsakar lokalsamhället.
SFP:s valfrihetsmodell baserar sig på kundsedlar. Sedlarna ger rätt för klienten att anlita aktörer också inom tredje sektorn och bland småföretagare, som då har en reell möjlighet att fortsätta erbjuda sina tjänster.
Våld i hemmen ansågs länge vara en privat angelägenhet. Mycket har gjorts för att förebygga den här typen av våld, men mycket arbete kvarstår ännu. Tyvärr är våld mot kvinnor i närrelationer eller s.k. familjevåld fortfarande verklighet för allt för många kvinnor världen över, inklusive Finland.
Landskapsreformen kommer under våren igen att behandlas i riksdagen. Det finns ännu mycket som är oklart i lagpaketet – och mycket som är problematiskt
Att fördela beskattningen mellan två kommuner skulle förutsätta en uppdatering av vår grundlag, sade kommun- och reformminister Anu Vehviläinen (c) i tisdags då hon tog emot – och direkt sköt ned – en utredning om dubbelt kommunmedlemskap
Regeringens ekonomiska politik och den ekonomiska utvecklingen i Finland, interpellation
Gruppanförande 5.11 2014/ Mats Nylund, Svenska riksdagsgruppen
Interpellationen om den ökande ojämlikheten och låginkomsttagares försörjningsproblem. Gruppanförande 23.9 2014,
Thomas Blomqvist, Svenska riksdagsgruppen