Aktuellt

En levande landsbygd och smart krympning

Mikko Ollikainen
igår kl. 06:45

Vem gillar chefen?

Sandra Bergqvist
20.02.2020 kl. 06:38

Sysselsättningspolitik

På tisdagen debatterade riksdagen om regeringens politik för det kommande året.
Anders Norrback
15.02.2020 kl. 07:56

En slags ketchupeffekt och kommunal utmaning

Efter en månad med olika uppdrag i landskapet är jobbet nu igång i huvudstaden igen
Mikko Ollikainen
15.02.2020 kl. 06:55

Tenala-Marcialonga-Nordsjö

Senaste söndag stod jag på startstrecket till långloppet på skidor, Marcialonga, i en by i norra Italien.
Thomas Blomqvist
31.01.2020 kl. 12:49

Våld i lömska förpackningar

Årsskiftet innebär ett lämpligt tillfälle för att stanna upp och ta ny fart.
Sandra Bergqvist
09.01.2020 kl. 09:29

Se barn och unga i juletid

Mikko Ollikainen
14.12.2019 kl. 07:10

Gruppanföranden

Den internationella energi- och klimatpolitiken.

Riksdagsledamot Christina Gestrin framförde gruppanförandet i remissdebatten om den nationella energi- och klimatpolitiken 3.4 2013.
03.04.2013 kl. 15:00

Boende till skäligt pris.

Riksdagsledamot Astrid Thors. Gruppanförande 20.3 2013 i debatten om interpellation om boende till skäligt pris.
20.03.2013 kl. 14:38

Regionförvaltningsreformen

Gruppanförande 5.3 2013 hållet av riksdagsledamot Ulla-Maj Wideroos. Tema: Statsrådets redogörelse till riksdagen om verkställandet och utfallet av regionförvaltningsreformen
05.03.2013 kl. 15:12

Gruppanförande om butikernas öppettider 20.2 2013

Riksdagsledamot Lars Erik Gästgivars. Då butikernas öppettider liberaliserades 2009 förutsatte riksdagen att regeringen inom tre år avger en redogörelse för vilka effekterna blev i ett tiotal uppräknade avseenden. Det måste kunna sägas rent ut att den redogörelse som nu föreligger i några avseenden är en lätt besvikelse. Några av de centrala effekterna har egentligen inte utretts alls.
20.02.2013 kl. 15:00

Inerpellation om regeringens ekonomiska- och industripolitik

Gruppanförande den 13.2 2013. Riksdagsledamot Lars Erik Gästgivars.
13.02.2013 kl. 14:00

Gruppanförande vid riksmötets öppningsdebatt

Gruppordförande Mikaela Nylander höll svenska riksdagsgruppens anförande i samband med riksmötets öppning 12.2 2013
12.02.2013 kl. 14:00

Gruppanförande 6.2 2013

Gruppanförande i remissdebatten om Statsrådets redogörelse för Finlands säkerhets- och försvarspolitik 2012. Riksdagsman Thomas Blomqvist.
06.02.2013 kl. 15:27