Aktuellt

Hösthälsningar från riksdagen

Denna vecka har riksdagen inlett sin höstsession. För en riksdagsledamot betyder det att rutinerna med plenum och utskottsmöten inträder. Det innebär också att veckorna mer eller mindre tillbringas i Helsingfors.
Anders Norrback
07.09.2019 kl. 05:59

Kan vi minska mängden sopor i framtiden?

Få saker engagerar lika mycket som sophanteringen. Så var det också den här sommaren.
Sandra Bergqvist
22.08.2019 kl. 08:43

Motion och idrott för alla

Thomas Blomqvist
06.08.2019 kl. 15:19

Spets, topp och innovationer

I det nuvarande regeringsprogrammet fästs allt större uppmärksamhet vid regionernas särdrag. Finlands framgång och utveckling kan tryggas då regionerna får utvecklas enligt sina specifika styrkor.
Sandra Bergqvist
10.07.2019 kl. 15:13

En ny portfölj

De senaste månaderna har varit händelserika.
Thomas Blomqvist
03.07.2019 kl. 15:18

Österbotten på kartan

Tiden efter riksdagsvalet har på många sätt varit väldigt innehållsrik och intressant.
Mikko Ollikainen
01.06.2019 kl. 08:03

Viktigt att vara med och påverka

Under de senaste veckorna har jag tillbringat den överlägset största delen av min vakna tid i regeringsförhandlingarna på Ständerhuset.
Thomas Blomqvist
30.05.2019 kl. 09:09

Gruppanföranden

Statsrådets framtidsredogörelse.

Svenska riksdagsgruppens gruppanförande om statsrådets framtidsredogörelse 7.11 2013, riksdagsledamot Stefan Wallin.
07.11.2013 kl. 17:45

Interpellationsdebatt om hemvårdsstöd.

Gruppanförandet framfört av riksdagsledamot Stefan Wallin.
25.09.2013 kl. 15:10

150 år

Gruppanförande under jubileumsplenumet i anledning av 150 år av regelbunden lantdag och riksdag i Finland, gruppordförande Mikaela Nylander
18.09.2013 kl. 15:00

Förslaget till statsbudget för 2014.

Gruppanförande i remissdebatten om förslaget till statsbudget för 2014, gruppordförande Mikaela Nylander.
17.09.2013 kl. 13:15

Strukturella reformer.

Gruppanförande i debatten om statsministerns upplysning om strukturella reformer 4.9 2013, gruppanförande Mikaela Nylander.
04.09.2013 kl. 15:00

EU-politiken 2013

Gruppanförande i remissdebatten om statsrådets redogörelse för EU-politiken 2013, 19.6.2013, riksdagsledamot Astrid Thors
19.06.2013 kl. 13:00

Ramar för statsfinanserna 2014-2017

Gruppanförande i debatten om statsrådets redogörelse om ramar för statsfinanserna 2014-2017, 12.6.2013, gruppordförande Mikaela Nylander.
12.06.2013 kl. 15:00