Aktuellt

Covid-19, en ovälkommen gäst!

”Bästa Corona-virus! Jag ber dig dra dit pepparn växer. Vi har fått nog. Vi vill inte ha dig i vår närhet mera. Du förstör vår vardag, du gör mänskor olyckliga och sjuka. Du dödar. Så kan du vara hygglig och ta ditt pick och pack och ge dig iväg.”
Anna-Maja Henriksson
02.12.2020 kl. 06:10

Finland ska vara vägvisare i konfliktlösandet

Finland ska även framöver ta en aktiv roll i konfliktlösandet på den internationella arenan
Anders Norrback
30.11.2020 kl. 14:50

Bergqvist glad över bemanningsstöd till finskflaggade fartyg

Riksdagen har idag godkänt regeringens lagförslag om ett temporärt stöd till sjöfarten till följd av coronapandemin. Riksdagsledamot från Egentliga Finland och medlem i kommunikationsutskottet Sandra Bergqvist är glad över beslutet.
Sandra Bergqvist
27.11.2020 kl. 14:23

Hjälptjänster för kvinnor rapporterar om fullt hus.

I Finland har vi kämpat mot våld mot kvinnor i över 100 år. Coronakrisen kan göra det svårare än förut att nå och hjälpa offren, eftersom våldet ofta sker i hemmet och det fortfarande är svårt för många att anmäla brotten.
Eva Biaudet
25.11.2020 kl. 13:08

Ett historiskt presidentval

Anna-Maja Henriksson
22.11.2020 kl. 06:43

Lyssna till barnen!

Anna-Maja Henriksson
21.11.2020 kl. 06:44

Vasslåtter ger ett renare Östersjön men också ekonomiska möjligheter

Svenska riksdagsgruppens ordförande Anders Adlercreutz besökte idag John Nurminens Stiftelses Vassprojekt i Långvik i Kyrkslätt.
Anders Adlercreutz
20.11.2020 kl. 18:12

Gruppanföranden

Regeringens ekonomiska politik och den ekonomiska utvecklingen

Regeringens ekonomiska politik och den ekonomiska utvecklingen i Finland, interpellation Gruppanförande 5.11 2014/ Mats Nylund, Svenska riksdagsgruppen
05.11.2014 kl. 15:00

Den samlade energipolitiken

Gruppanförande Christina Gestrin, Svenska riksdagsgruppen Statsministern upplysning om den samlade energipolitiken 7.10 2014
07.10.2014 kl. 15:00

Den samlade energipolitiken

Gruppanförande Christina Gestrin, Svenska riksdagsgruppen Statsministern upplysning om den samlade energipolitiken 7.10 2014
07.10.2014 kl. 15:00

Ökad ojämlikhet

Interpellationen om den ökande ojämlikheten och låginkomsttagares försörjningsproblem. Gruppanförande 23.9 2014, Thomas Blomqvist, Svenska riksdagsgruppen
23.09.2014 kl. 15:00

Budgetförslaget 2015

Remissdebatt om budgetförslaget 2015. Gruppanförande, Svenska riksdagsgruppen, Mikaela Nylander 16.9 2014
16.09.2014 kl. 15:21

Polisens resurser

Interpellationsdebatt om polisens resurser 10.9 2014 Ulla-Maj Wideroos, Svenska riksdagsgruppen
10.09.2014 kl. 15:00

Läget i Ukraina

Statsministerns upplysning om läget i Ukraina. Jörn Donner 2.9 2014, Gruppanförande
02.09.2014 kl. 15:00