Aktuellt

Svenska riksdagsgruppens tio teser om utbildning

Godkända på riksdagsgruppens sommarmöte 27.8.2018
Svenska riksdagsgruppen
28.08.2018 kl. 14:36

Krav på att lättare att få dispens för skyddsjakt på varg

Det betyder inte att vargen ska utrotas utan det innebär att regelverket för när man får eliminera problemvargar blir avsevärt enklare än idag.
Mats Nylund
17.06.2018 kl. 07:12

Skillnader mellan Sverige och Finland inom jordbruket

Under veckan som gick hade jag möjlighet att delta i Sverige på de svenska böndernas producentorganisations LRF:s riksförbundsstämma
Mats Nylund
03.06.2018 kl. 07:10

UEFA och EGTS sätter Vasa på kartan

På den globala spelplanen har diskussionen gått het beträffande president Donald Trumps beslut att införa tullar på stål och aluminium.
Joakim Strand
03.06.2018 kl. 08:09

Kvarkenregionen föregångare i Norden

På den globala spelplanen har nyheterna under de senaste veckorna kretsat mycket kring Nordkorea och dess diktator Kim Jong Uns toppmöten.
Joakim Strand
27.05.2018 kl. 06:29

Fri handel tillgång för små länder

Den internationella handeln har de senaste 50 åren vuxit nästan oavbrutet.
Mats Löfström
19.05.2018 kl. 07:51

Vi kräver bättre än så!

På torsdagen gav riksdagens finansutskott sitt utlåtande om vård- och landskapsreformen.
Mats Nylund
20.05.2018 kl. 07:45

Gruppanföranden

Remissdebatt om budgetpropositionen för 2020 och planen för de offentliga finanserna.

Gruppanförande 8.10.2019, Svenska riksdagsgruppen, Anders Adlercreutz
08.10.2019 kl. 13:00

Interpellation om regeringens ekonomiska politik och sysselsättningen

Gruppanförande 1.10.2019, Svenska riksdagsgruppen, Joakim Strand
01.10.2019 kl. 15:00

Remissdebatt om statsrådets redogörelse om Finlands fortsatta deltagande i säkerhetssektorns utbildningssamarbete i Irak

Gruppanförande 19.9.2019, svenska riksdagsgruppen, Anders Adlercreutz
19.09.2019 kl. 18:01

Regeringen Rinnes regeringsprogram

Gruppanförande hållet av gruppordförande, riksdagsman Anders Adlercreutz,11.6.2019
11.06.2019 kl. 21:09

Svenska riksdagsgruppens svar på regeringssonderarens frågor 30.4.2019

Den finskspråkiga versionen är den officiella
30.04.2019 kl. 10:43

HEMSIDAN UPPDATERAS UNDER APRIL MÅNAD

Svenska riksdagsgruppen består efter riksdagsvalet 2019 av följande ledamöter:
23.04.2019 kl. 08:50

Responsdebatt statsrådets framtidsredogörelse del 2

Gruppanförande, Veronica Rehn-Kivi
04.03.2019 kl. 13:00