Aktuellt

Hösthälsningar från riksdagen

Denna vecka har riksdagen inlett sin höstsession. För en riksdagsledamot betyder det att rutinerna med plenum och utskottsmöten inträder. Det innebär också att veckorna mer eller mindre tillbringas i Helsingfors.
Anders Norrback
07.09.2019 kl. 05:59

Kan vi minska mängden sopor i framtiden?

Få saker engagerar lika mycket som sophanteringen. Så var det också den här sommaren.
Sandra Bergqvist
22.08.2019 kl. 08:43

Motion och idrott för alla

Thomas Blomqvist
06.08.2019 kl. 15:19

Spets, topp och innovationer

I det nuvarande regeringsprogrammet fästs allt större uppmärksamhet vid regionernas särdrag. Finlands framgång och utveckling kan tryggas då regionerna får utvecklas enligt sina specifika styrkor.
Sandra Bergqvist
10.07.2019 kl. 15:13

En ny portfölj

De senaste månaderna har varit händelserika.
Thomas Blomqvist
03.07.2019 kl. 15:18

Österbotten på kartan

Tiden efter riksdagsvalet har på många sätt varit väldigt innehållsrik och intressant.
Mikko Ollikainen
01.06.2019 kl. 08:03

Viktigt att vara med och påverka

Under de senaste veckorna har jag tillbringat den överlägset största delen av min vakna tid i regeringsförhandlingarna på Ständerhuset.
Thomas Blomqvist
30.05.2019 kl. 09:09

Gruppanföranden

Remissdebatt om planen för de offentliga finanserna 2017–2020

Gruppanförande 19.4 2016, Joakim Strand
19.04.2016 kl. 15:05

Interpellationens första undertecknare har taltur.

Talet publicerat i hållen form
06.04.2016 kl. 14:10

Interpellationsdebatt om högskole- och studiestödsnedskärningar 6.4 2016

Gruppanförande, Mikaela Nylander, Svenska riksdagsgruppen
06.04.2016 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om Finlands fortsatta deltagande i säkerhetssektorns utbildningssamarbete i Irak och om stärkande av samarbetet.

Gruppanförande, Stefan Wallin, Svenska riksdagsgruppen 9.3 2016
09.03.2016 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om Finlands utvecklingspolitik

Gruppanförande, Stefan Wallin, Svenska riksdagsgruppen
17.02.2016 kl. 15:00

Statsministerns upplysning om regeringens politik 2016.

Svenska riksdagsgruppen, gruppanförande Carl Haglund 9.2 2016. (Talat ord gäller)
09.02.2016 kl. 15:04