Aktuellt

Ramar för statsfinanserna 2014-2017

Gruppanförande i debatten om statsrådets redogörelse om ramar för statsfinanserna 2014-2017, 12.6.2013, gruppordförande Mikaela Nylander.
Svenska riksdagsgruppen
12.06.2013 kl. 15:00

Nylund: Pälsnäringen får starkt stöd i riksdagsutskott

Riksdagens jord- och skogsbruksutskott vill inte förbjuda pälsnäringen. Utskottet avslutade på tisdagen behandlingen av medborgarinitiativet att förbjuda pälsnäringen. Svenska folkpartiets riksdagsledamot Mats Nylund säger att beslutet är bra. Nylund har som medlem i utskottet varit med och format beslutet i utskottets betänkande.
SFP
11.06.2013 kl. 14:55

Vår skola väcker beundran, också i Kina!

Medan debatten om lukios placering och torgprojektet gått varma på hemmaplan, har jag haft förmånen att få tillbringa en vecka på officiellt besök till Kina.
Anna-Maja Henriksson
10.06.2013 kl. 08:38

Christina Gestrin intresserad av EU-parlamentet

- Svenska folkpartiet har många gånger visat att partiet behövs i Europaparlamentet. Det är därför jag nu anmäler mitt intresse att föra SFP:s arbete i parlamentet vidare, säger SFP:s riksdagsledamot Christina Gestrin.
SFP
05.06.2013 kl. 11:02

Lokalt fångad fisk som foder vid fiskodlingar!

Fisk från Östersjön, som inte duger för konsumtion, borde få användas som foder i fiskodling. Så säger riksdagsledamot Thomas Blomqvist, som i ett skriftligt spörsmål till regeringen efterlyser åtgärder för detta.
SFP
28.05.2013 kl. 14:49

Mera än en stafett

Det går inte att underskatta betydelsen med dessa evenemang, där barn tillsammans utför uppgifter och når mål de flitigt övat för. Känslan av att tillhöra ett större sammanhang liksom spänner upp ett paraply över allt man har gemensamt, oavsett om man bor i Vestlax, Kårlax, Malax eller Köklax.
Stefan Wallin
28.05.2013 kl. 09:50

Statsborgen för europeiska finansiella stabiliseringsinstrumentet.

Gruppanförande om statsrådets meddelande om förlängning av giltighetstiden för statsborgen som ställts för finansieringen av det europeiska finansiella stabiliseringsinstrumentet, 15.5.2013, riksdagsledamot Astrid Thors
Svenska riksdagsgruppen
15.05.2013 kl. 15:02

Gruppanföranden

Statsrådets redogörelse om den nationella energi- och klimatstrategin fram till 2030.

Gruppanförande, Joakim Strand, Svenska riksdagsgruppen, 30.11 2016
30.11.2016 kl. 14:42

Debatt om oppositionsgruppernas alternativbudgetar 9.11.2016

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson
09.11.2016 kl. 14:30

Extremrörelser och våld, aktualitetsdebatt 5.10 2016

Gruppanförande, Eva Biaudet, Svenska riksdagsgruppen
05.10.2016 kl. 15:00

Regeringens proposition till riksdagen om statsbudgeten för 2017

Gruppanförande 20.9 2016, Stefan Wallin, Svenska riksdagsgruppen
20.09.2016 kl. 13:00

Statsministerns upplysning med anledning av folkomröstningen i Förenade kungariket

Gruppanförande 1.7 2016, Anna-Maja Henriksson, Svenska riksdagsgruppen
01.07.2016 kl. 10:36

Statsrådets redogörelse om planen för de offentliga finanserna 2017-2020.

Gruppanförande, Svenska riksdagsgruppen ledamot Mats Nylund 22.6 29016
22.06.2016 kl. 14:05

Statsrådets utrikes- och säkerhetspolitiska redogörelse

Gruppanförande 21.6 2016, Stefan Wallin, Svenska riksdagsgruppen
21.06.2016 kl. 15:03