Aktuellt

Christina Gestrin: Finland bör hålla fast vid utvecklingsbiståndet

I regeringsprogrammet sägs att u-landsbiståndet ska utvecklas i riktning mot det mål som Finland har förbundit sig till, dvs. 0,7 procent av BNP till år 2015. Utrikesutskottet hörde sakkunniga om u-landssamarbetet och konstaterar att biståndsnivån under ramperioden de facto kommer att minska med sammanlagt över 90 miljoner euro. Nu ser det ut som om biståndsnivån skulle vara den lägsta år 2015, dvs. året då Finland enligt FN:s milleniummålsättningar borde ha nått 0,7-procentsnivån.
Riksdagsgruppen Riksdagsgruppen
13.06.2013 kl. 08:48

Christina Gestrin: Finland bör hålla fast vid utvecklingsbiståndet

I regeringsprogrammet sägs att u-landsbiståndet ska utvecklas i riktning mot det mål som Finland har förbundit sig till, dvs. 0,7 procent av BNP till år 2015. Utrikesutskottet hörde sakkunniga om u-landssamarbetet och konstaterar att biståndsnivån under ramperioden de facto kommer att minska med sammanlagt över 90 miljoner euro. Nu ser det ut som om biståndsnivån skulle vara den lägsta år 2015, dvs. året då Finland enligt FN:s milleniummålsättningar borde ha nått 0,7-procentsnivån.
Riksdagsgruppen Riksdagsgruppen
13.06.2013 kl. 08:43

Ramar för statsfinanserna 2014-2017

Gruppanförande i debatten om statsrådets redogörelse om ramar för statsfinanserna 2014-2017, 12.6.2013, gruppordförande Mikaela Nylander.
Svenska riksdagsgruppen
12.06.2013 kl. 15:00

Nylund: Pälsnäringen får starkt stöd i riksdagsutskott

Riksdagens jord- och skogsbruksutskott vill inte förbjuda pälsnäringen. Utskottet avslutade på tisdagen behandlingen av medborgarinitiativet att förbjuda pälsnäringen. Svenska folkpartiets riksdagsledamot Mats Nylund säger att beslutet är bra. Nylund har som medlem i utskottet varit med och format beslutet i utskottets betänkande.
SFP
11.06.2013 kl. 14:55

Vår skola väcker beundran, också i Kina!

Medan debatten om lukios placering och torgprojektet gått varma på hemmaplan, har jag haft förmånen att få tillbringa en vecka på officiellt besök till Kina.
Anna-Maja Henriksson
10.06.2013 kl. 08:38

Christina Gestrin intresserad av EU-parlamentet

- Svenska folkpartiet har många gånger visat att partiet behövs i Europaparlamentet. Det är därför jag nu anmäler mitt intresse att föra SFP:s arbete i parlamentet vidare, säger SFP:s riksdagsledamot Christina Gestrin.
SFP
05.06.2013 kl. 11:02

Lokalt fångad fisk som foder vid fiskodlingar!

Fisk från Östersjön, som inte duger för konsumtion, borde få användas som foder i fiskodling. Så säger riksdagsledamot Thomas Blomqvist, som i ett skriftligt spörsmål till regeringen efterlyser åtgärder för detta.
SFP
28.05.2013 kl. 14:49

Gruppanföranden

Remissdebatt om statsrådets redogörelse om Finlands fortsatta deltagande i säkerhetssektorns utbildningssamarbete i Irak

Gruppanförande 19.9.2019, svenska riksdagsgruppen, Anders Adlercreutz
19.09.2019 kl. 18:01

Regeringen Rinnes regeringsprogram

Gruppanförande hållet av gruppordförande, riksdagsman Anders Adlercreutz,11.6.2019
11.06.2019 kl. 21:09

Svenska riksdagsgruppens svar på regeringssonderarens frågor 30.4.2019

Den finskspråkiga versionen är den officiella
30.04.2019 kl. 10:43

HEMSIDAN UPPDATERAS UNDER APRIL MÅNAD

Svenska riksdagsgruppen består efter riksdagsvalet 2019 av följande ledamöter:
23.04.2019 kl. 08:50

Responsdebatt statsrådets framtidsredogörelse del 2

Gruppanförande, Veronica Rehn-Kivi
04.03.2019 kl. 13:00

Interpellation om läget i äldreomsorgen

Interpellationsdebatt 6.2.2019. Gruppanförande hållet av Anna-Maja Henriksson,
06.02.2019 kl. 15:00