Aktuellt

Världen behöver ta lärdom av coronakrisen

Det nya året har alla möjligheter att bli bättre än det vi lagt bakom oss.
Anna-Maja Henriksson
06.01.2021 kl. 06:00

Och vinnare är – våra kustkommuner

Det märks i riksdagen att det nalkas jul. Det är långa dagar. Budgeten, stora lagpaket och förtroendeomröstningar skapar livlig diskussion.
Mikko Ollikainen
19.12.2020 kl. 06:16

Julen är här

Anna-Maja Henriksson
20.12.2020 kl. 07:13

Ett år vi aldrig glömmer

Ett historiskt år närmar sig sitt slut. Under hela året har vi kämpat mot en osynlig fiende.
Anna-Maja Henriksson
12.12.2020 kl. 09:38

Då sanningen sätts på spel

Härom veckan följde jag en diskussion kring EU:s handlingsplan mot rasism 2020–2025.
Sandra Bergqvist
10.12.2020 kl. 06:08

Covid-19, en ovälkommen gäst!

”Bästa Corona-virus! Jag ber dig dra dit pepparn växer. Vi har fått nog. Vi vill inte ha dig i vår närhet mera. Du förstör vår vardag, du gör mänskor olyckliga och sjuka. Du dödar. Så kan du vara hygglig och ta ditt pick och pack och ge dig iväg.”
Anna-Maja Henriksson
02.12.2020 kl. 06:10

Ett historiskt presidentval

Anna-Maja Henriksson
22.11.2020 kl. 06:43

Gruppanföranden

Statsrådets redogörelse om den riksomfattande trafikplanen 2021-2032

Gruppanförande hållet av ledamot Sandra Bergqvist.
26.05.2021 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om planen för de offentliga finanserna 2022–2025

Ledamot Veronica Rehn-Kivi höll Svenska riksdagsgruppens anförande.
19.05.2021 kl. 14:58

Interpellation om linjen i den ekonomiska politiken

Gruppanförande framfört av gruppordförande Anders Adlercreutz.
18.05.2021 kl. 15:00

Finansutskottets betänkande om EU:s egna medel

Gruppanförande hållet av ledanot Eva Biaudet.
11.05.2021 kl. 15:00

Statsrådet redogörelse om utbildningspolitiken

Gruppanförandet hållet av ledamot Mikko Ollikainen
05.05.2021 kl. 14:30

Remissdebatt om statsrådets redogörelse om EU-politiken

Gruppanförande hållet av ledamot Eva Biaudet.
24.02.2021 kl. 15:00

Interpellation om Finlands deltagande i EU:s återhämtningspaket

Gruppanförandet hållet av ledamot Joakim Strand.
16.02.2021 kl. 14:58