Aktuellt

Ramar för statsfinanserna 2014-2017

Gruppanförande i debatten om statsrådets redogörelse om ramar för statsfinanserna 2014-2017, 12.6.2013, gruppordförande Mikaela Nylander.
Svenska riksdagsgruppen
12.06.2013 kl. 15:00

Nylund: Pälsnäringen får starkt stöd i riksdagsutskott

Riksdagens jord- och skogsbruksutskott vill inte förbjuda pälsnäringen. Utskottet avslutade på tisdagen behandlingen av medborgarinitiativet att förbjuda pälsnäringen. Svenska folkpartiets riksdagsledamot Mats Nylund säger att beslutet är bra. Nylund har som medlem i utskottet varit med och format beslutet i utskottets betänkande.
SFP
11.06.2013 kl. 14:55

Vår skola väcker beundran, också i Kina!

Medan debatten om lukios placering och torgprojektet gått varma på hemmaplan, har jag haft förmånen att få tillbringa en vecka på officiellt besök till Kina.
Anna-Maja Henriksson
10.06.2013 kl. 08:38

Christina Gestrin intresserad av EU-parlamentet

- Svenska folkpartiet har många gånger visat att partiet behövs i Europaparlamentet. Det är därför jag nu anmäler mitt intresse att föra SFP:s arbete i parlamentet vidare, säger SFP:s riksdagsledamot Christina Gestrin.
SFP
05.06.2013 kl. 11:02

Lokalt fångad fisk som foder vid fiskodlingar!

Fisk från Östersjön, som inte duger för konsumtion, borde få användas som foder i fiskodling. Så säger riksdagsledamot Thomas Blomqvist, som i ett skriftligt spörsmål till regeringen efterlyser åtgärder för detta.
SFP
28.05.2013 kl. 14:49

Mera än en stafett

Det går inte att underskatta betydelsen med dessa evenemang, där barn tillsammans utför uppgifter och når mål de flitigt övat för. Känslan av att tillhöra ett större sammanhang liksom spänner upp ett paraply över allt man har gemensamt, oavsett om man bor i Vestlax, Kårlax, Malax eller Köklax.
Stefan Wallin
28.05.2013 kl. 09:50

Statsborgen för europeiska finansiella stabiliseringsinstrumentet.

Gruppanförande om statsrådets meddelande om förlängning av giltighetstiden för statsborgen som ställts för finansieringen av det europeiska finansiella stabiliseringsinstrumentet, 15.5.2013, riksdagsledamot Astrid Thors
Svenska riksdagsgruppen
15.05.2013 kl. 15:02

Gruppanföranden

Remissdebatt om höjning av frontveterantillägget

Gruppanförande hållet av gruppordförande Anders Adlercreutz
04.12.2019 kl. 15:00

Planen för de offentliga finanserna 2020 – 2023

Gruppanförande 26.11.2019, Veronica Rehn-Kivi
26.11.2019 kl. 15:01

Remissdebatt om budgetpropositionen för 2020 och planen för de offentliga finanserna.

Gruppanförande 8.10.2019, Svenska riksdagsgruppen, Anders Adlercreutz
08.10.2019 kl. 13:00

Interpellation om regeringens ekonomiska politik och sysselsättningen

Gruppanförande 1.10.2019, Svenska riksdagsgruppen, Joakim Strand
01.10.2019 kl. 15:00

Remissdebatt om statsrådets redogörelse om Finlands fortsatta deltagande i säkerhetssektorns utbildningssamarbete i Irak

Gruppanförande 19.9.2019, svenska riksdagsgruppen, Anders Adlercreutz
19.09.2019 kl. 18:01

Regeringen Rinnes regeringsprogram

Gruppanförande hållet av gruppordförande, riksdagsman Anders Adlercreutz,11.6.2019
11.06.2019 kl. 21:09

Svenska riksdagsgruppens svar på regeringssonderarens frågor 30.4.2019

Den finskspråkiga versionen är den officiella
30.04.2019 kl. 10:43