Aktuellt

Skillnader mellan Sverige och Finland inom jordbruket

Under veckan som gick hade jag möjlighet att delta i Sverige på de svenska böndernas producentorganisations LRF:s riksförbundsstämma
Mats Nylund
03.06.2018 kl. 07:10

UEFA och EGTS sätter Vasa på kartan

På den globala spelplanen har diskussionen gått het beträffande president Donald Trumps beslut att införa tullar på stål och aluminium.
Joakim Strand
03.06.2018 kl. 08:09

Kvarkenregionen föregångare i Norden

På den globala spelplanen har nyheterna under de senaste veckorna kretsat mycket kring Nordkorea och dess diktator Kim Jong Uns toppmöten.
Joakim Strand
27.05.2018 kl. 06:29

Fri handel tillgång för små länder

Den internationella handeln har de senaste 50 åren vuxit nästan oavbrutet.
Mats Löfström
19.05.2018 kl. 07:51

Vi kräver bättre än så!

På torsdagen gav riksdagens finansutskott sitt utlåtande om vård- och landskapsreformen.
Mats Nylund
20.05.2018 kl. 07:45

Vargen, färjan och Hjallis

Joakim Strand
22.04.2018 kl. 08:05

Livsmedelsexport

Mats Nylund
21.04.2018 kl. 11:08

Gruppanföranden

Statsbudgeten 2015 responsdebatt

Svenska riksdagsgruppen Mats Nylund 15.12 2014
15.12.2014 kl. 17:00

Statsrådets principbeslut om Fennovoima

Svenska riksdagsgruppens gruppanförande 3.12 2014, Lars Erik Gästgivars
03.12.2014 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om läget i Afghanistan

Jörn Donner 26.11 2014, Svenska riksdagsgruppen
26.11.2014 kl. 15:00

Statsrådets naturresursredogörelse

Uppdatering av riktlinjerna i statsrådets naturresursredogörelse ”Smart och ansvarsfull naturresursekonomi”, 25.11 2014 Gruppanförande, Lars-Erik Gästgivars, Svenska riksdagsgruppen
25.11.2014 kl. 15:00

Mänskliga rättigheter

Statsrådets redogörelse om de mänskliga rättigheterna 2014 Gruppanförande 11.11 2014, Svenska riksdagsgruppen, Stefan Wallin
11.11.2014 kl. 15:00

Regeringens ekonomiska politik och den ekonomiska utvecklingen

Regeringens ekonomiska politik och den ekonomiska utvecklingen i Finland, interpellation Gruppanförande 5.11 2014/ Mats Nylund, Svenska riksdagsgruppen
05.11.2014 kl. 15:00

Den samlade energipolitiken

Gruppanförande Christina Gestrin, Svenska riksdagsgruppen Statsministern upplysning om den samlade energipolitiken 7.10 2014
07.10.2014 kl. 15:00