Aktuellt

Träget arbete gav Jakobstads hamnväg tre miljoner

Svenska folkpartiets Anna-Maja Henriksson och Mats Nylund är mycket belåtna över pengarna till Jakobstads hamnväg och Viexpo.
SFP
05.12.2013 kl. 18:16

Wallin föreslår självrisk i avdragsrätt för fackavgifter

Riksdagsledamot Stefan Wallin (Sfp) från Åbo vill med flera stimulerande infraprojekt i Åboland stöda sysselsättningen, turismen, företagsamheten och den lokala utvecklingen. Wallin lämnade på fredagen in åtta budgetmotioner och två lagmotioner att beaktas i samband med förstående riksdagsbehandling av statsbudgetförslaget för 2014.
SFP
27.09.2013 kl. 12:00

Mäkinen Donners assistent

Svenska riksdagsgruppen
12.09.2013 kl. 09:18

Välfärd bygger på arbete, inte på skuldsättning

Svenska riksdagsgruppen håller som bäst sitt sommarmöte. Gruppen konstaterar bland annat att arbetskarriärerna måste förlängas och flifällorna måste elimineras.
SFP
21.08.2013 kl. 13:57

Anna-Maja Henriksson besviken på omsorgsminister Huovinen!

Antalet födslar på landsvägar kommer att öka, varnar Anna-Maja Henriksson.
SFP
26.06.2013 kl. 12:41

Åter ett magplask för sannfinländarna

Det enhälliga beslutet i riksdagens grundlagsutskott i det s.k Himanen-fallet blev ett totalt magplask för sannfinländarna, som hade gjort en anmärkning i ärendet till utskottet. Igen visade sig sannfinländarnas sätt att politisera med juridiken som sköld totalt ogrundat, säger SFP:s riksdagsledamot Stefan Wallin.
SFP
19.06.2013 kl. 15:18

Christina Gestrin: Finland bör hålla fast vid utvecklingsbiståndet

I regeringsprogrammet sägs att u-landsbiståndet ska utvecklas i riktning mot det mål som Finland har förbundit sig till, dvs. 0,7 procent av BNP till år 2015. Utrikesutskottet hörde sakkunniga om u-landssamarbetet och konstaterar att biståndsnivån under ramperioden de facto kommer att minska med sammanlagt över 90 miljoner euro. Nu ser det ut som om biståndsnivån skulle vara den lägsta år 2015, dvs. året då Finland enligt FN:s milleniummålsättningar borde ha nått 0,7-procentsnivån.
Riksdagsgruppen Riksdagsgruppen
13.06.2013 kl. 09:17

Gruppanföranden

Remissdebatt om statsrådets redogörelse om Finlands fortsatta deltagande i säkerhetssektorns utbildningssamarbete i Irak

Gruppanförande 19.9.2019, svenska riksdagsgruppen, Anders Adlercreutz
19.09.2019 kl. 18:01

Regeringen Rinnes regeringsprogram

Gruppanförande hållet av gruppordförande, riksdagsman Anders Adlercreutz,11.6.2019
11.06.2019 kl. 21:09

Svenska riksdagsgruppens svar på regeringssonderarens frågor 30.4.2019

Den finskspråkiga versionen är den officiella
30.04.2019 kl. 10:43

HEMSIDAN UPPDATERAS UNDER APRIL MÅNAD

Svenska riksdagsgruppen består efter riksdagsvalet 2019 av följande ledamöter:
23.04.2019 kl. 08:50

Responsdebatt statsrådets framtidsredogörelse del 2

Gruppanförande, Veronica Rehn-Kivi
04.03.2019 kl. 13:00

Interpellation om läget i äldreomsorgen

Interpellationsdebatt 6.2.2019. Gruppanförande hållet av Anna-Maja Henriksson,
06.02.2019 kl. 15:00