Aktuellt

EU:s budgetramar

EU:s budgetramar för de kommande sju åren har varit den enskilt största politiska frågan under den gångna veckan, både här i Finland och i EU.
Anders Norrback
22.02.2020 kl. 06:40

En levande landsbygd och smart krympning

Mikko Ollikainen
22.02.2020 kl. 06:45

Vem gillar chefen?

Sandra Bergqvist
20.02.2020 kl. 06:38

Demokratin och rättsstaten får aldrig tas för givna!

När jag för snart nio år sedan blev justitieminister för första gången så såg Europa annorlunda ut än idag. Det Europa som mötte mig på justitieministrarnas möten hade en mycket stark tro på rättsstaten och dess orubblighet. Då kunde nog ingen av oss föreställa den riktning som många länder i Europa skulle komma att ta de närmaste åren.
Anna-Maja Henriksson
15.02.2020 kl. 10:08

Sysselsättningspolitik

På tisdagen debatterade riksdagen om regeringens politik för det kommande året.
Anders Norrback
15.02.2020 kl. 07:56

En slags ketchupeffekt och kommunal utmaning

Efter en månad med olika uppdrag i landskapet är jobbet nu igång i huvudstaden igen
Mikko Ollikainen
15.02.2020 kl. 06:55

Äldre, familjerna och klimatet i fokus

Svenska folkpartiet gick till riksdagsval med flera tydliga mål. Vi talade bland annat för fler händer i äldrevården, en reform av familjeledigheterna som skulle innebära en större flexibilitet för föräldrarna, och för en vettig klimatpolitik som sporrar till klimatsmarta investeringar och stöder en hållbar livsstil.
Anna-Maja Henriksson
14.02.2020 kl. 10:07

Gruppanföranden

HEMSIDAN UPPDATERAS UNDER APRIL MÅNAD

Svenska riksdagsgruppen består efter riksdagsvalet 2019 av följande ledamöter:
23.04.2019 kl. 08:50

Responsdebatt statsrådets framtidsredogörelse del 2

Gruppanförande, Veronica Rehn-Kivi
04.03.2019 kl. 13:00

Interpellation om läget i äldreomsorgen

Interpellationsdebatt 6.2.2019. Gruppanförande hållet av Anna-Maja Henriksson,
06.02.2019 kl. 15:00

Eettistä tietopolitiikkaa tekoälyn aikakaudella-selonteko

Lähetekeskustelu/remissdebatt 13.12.2018.    Ledamot Stefan Wallin
13.12.2018 kl. 17:31

Aktuell debatt om den framtida utvecklingen i EU

Gruppanförande 12.12.2018, Eva Biaudet
12.12.2018 kl. 14:38

Redogörelsen om idrottspolitik

Gruppanförande, Mikaela Nylander
20.11.2018 kl. 14:56