Aktuellt

SFP om interpellationen: Vi delar oron – men har egna verktyg för att lösa problemen

SFP deltar inte i den interpellation som på fredag lämnas in av Sdp, De gröna och Vänsterförbundet. SFP kommer däremot att lämna en egen misstroendekläm under interpellationsdebatten och rösta för misstroende mot regeringen.
Svenska riksdagsgruppen
24.11.2017 kl. 09:57

Skuggbudget 2018

Svenska riksdagsgruppen
09.11.2017 kl. 07:13

SFP presenterade sin skuggbudget

Mer i handen för hushållen, mental hälsa viktig prioritet, slopad arvs- och gåvoskatt för företag
Svenska riksdagsgruppen
31.10.2017 kl. 07:13

INBJUDAN TILL PRESSLUNCH

Skuggbudget 2018
Svenska riksdagsgruppen
25.10.2017 kl. 10:43

Gör Åland till nationellt testområde för förnybar energi

Ålands riksdagsledamot Mats Löfström i riksdagens debatt om Agenda2030
Mats Löfström
14.09.2017 kl. 08:49

Tolv åtgärder för att hjälpa de mest utsatta

Svenska riksdagsgruppen
29.08.2017 kl. 16:20

SFP mäter regeringens förtroende

Jourfrågan i andra behandling
Svenska riksdagsgruppen
19.12.2016 kl. 12:35

Gruppanföranden

Remissdebatt om budgetpropositionen för 2020 och planen för de offentliga finanserna.

Gruppanförande 8.10.2019, Svenska riksdagsgruppen, Anders Adlercreutz
08.10.2019 kl. 13:00

Interpellation om regeringens ekonomiska politik och sysselsättningen

Gruppanförande 1.10.2019, Svenska riksdagsgruppen, Joakim Strand
01.10.2019 kl. 15:00

Remissdebatt om statsrådets redogörelse om Finlands fortsatta deltagande i säkerhetssektorns utbildningssamarbete i Irak

Gruppanförande 19.9.2019, svenska riksdagsgruppen, Anders Adlercreutz
19.09.2019 kl. 18:01

Regeringen Rinnes regeringsprogram

Gruppanförande hållet av gruppordförande, riksdagsman Anders Adlercreutz,11.6.2019
11.06.2019 kl. 21:09

Svenska riksdagsgruppens svar på regeringssonderarens frågor 30.4.2019

Den finskspråkiga versionen är den officiella
30.04.2019 kl. 10:43

HEMSIDAN UPPDATERAS UNDER APRIL MÅNAD

Svenska riksdagsgruppen består efter riksdagsvalet 2019 av följande ledamöter:
23.04.2019 kl. 08:50

Responsdebatt statsrådets framtidsredogörelse del 2

Gruppanförande, Veronica Rehn-Kivi
04.03.2019 kl. 13:00