Aktuellt

Närtågen till Karis och Ingå räddade

Riksdagsledamöterna Christina Gestrin och Thomas Blomqvist ser närtågtrafiken längs kustbanan som en livsviktig del av Västra Nyland och är mycket nöjda med ministeriets beslut att inte dra in närtågen till Ingå och Karis.
SFP
05.02.2014 kl. 10:11

Straffen för våldtäkt ska skärpas

Enligt justitieminister Anna-Maja Henrikssons bedömning kommer straffpraxisen vid våldtäktsbrott att skärpas om den proposition som regeringen i dag överlämnade till riksdagen godkänns.
SFP
16.01.2014 kl. 12:36

Blomqvist: Vattenområden får inte beskattas oskäligt

Thomas Blomqvist: Värderingen av vattenområden får inte leda till oskälighet i beskattningen.
SFP
20.12.2013 kl. 16:32

Nylander: Sote-förslaget kräver ännu politisk behandling

- Den expertarbetsgrupp som arbetat med att ge innehåll åt social- och hälsovårdsreformen har långt följt de linjedragningar den sk Orpo-arbetsgruppen som bestod av centrala ministrar och regeringspartiernas riksdagsgruppers ordföranden drog upp, konstaterar Svenska riksdagsgruppens ordförande Mikaela Nylander.
SFP
19.12.2013 kl. 16:04

Att skriva sig i kommun där man har fritidsboende

Riksdagsledamot Stefan Wallin (SFP) från Åbo ställer ett skriftligt spörsmål till regeringen om möjligheten att mantalsskriva sig i den kommun där fritidsbostaden är belägen. Wallin undrar om regeringen ämnar vidta lagstiftningsåtgärder för att förenkla bygglovsförfarandet till den del det gäller ändring av ändamålet med en byggnad från fritidsbostad till permanent boende.
SFP
19.12.2013 kl. 14:41

Nylander: Utgångsläget bör vara enspråkiga skolor

Då tankesmedjan Magma idag lanserar sin rapport om tvåspråkiga skolor bör vi fråga oss hur vi bäst tryggar vårt lands tvåspråkighet även i framtiden.
SFP
12.12.2013 kl. 12:28

Blomqvist: Enträget lobbande kan löna sig

Riksdagsledamot Thomas Blomqvist känner sig nöjd med de 2,6 miljoner som man tilldelat Hangö-Hyvinge banan i Finansutskottets budgetförhandlingar.
SFP
05.12.2013 kl. 21:11

Gruppanföranden

Redogörelsen om den inre säkerheten

Gruppanförande 21.9.2021, ledamot Mats Löfström.
21.09.2021 kl. 14:59

Remissdebatt om statsrådets försvarsredogörelse

Gruppanförande hållet 16.9.2021 av riksdagsledamot Anders Adlercreutz.
16.09.2021 kl. 15:49

Statsrådets redogörelse om behoven att reformera integrationsfrämjandet

Gruppanförande 15.9.2021. Anförandet framfördes av ledamot Sandra Bergqvist.
15.09.2021 kl. 15:30

Den utvecklingspolitiska redogörelsen för de kommande valperioderna 

Gruppanförande 14.9.2021 hållet av ledamot Eva Biaudet.
14.09.2021 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om den riksomfattande trafiksystemplanen för 2021–2032

Gruppanförande hållet av ledamot Mikko Ollikainen.
01.07.2021 kl. 11:00

Planen för de offentliga finanserna

Responsdebatt 28.6.2021 där gruppanförandet hölls av ledamot Veronica Rehn-Kivi.
28.06.2021 kl. 15:00

Statsrådets utrikes- och säkerhetspolitiska redogörelse, responsdebatt

Gruppanförande hållet av ledamot Joakim Strand.
09.06.2021 kl. 15:00