Aktuellt

Kommunerna behöver ansvarstagande beslutsfattare

Riksdagsarbetet har kört igång igen på allvar. I onsdags öppnade republikens president riksmötet inför en tom plenisal.
Anna-Maja Henriksson
07.02.2021 kl. 07:19

Världen behöver ta lärdom av coronakrisen

Det nya året har alla möjligheter att bli bättre än det vi lagt bakom oss.
Anna-Maja Henriksson
06.01.2021 kl. 06:00

Och vinnare är – våra kustkommuner

Det märks i riksdagen att det nalkas jul. Det är långa dagar. Budgeten, stora lagpaket och förtroendeomröstningar skapar livlig diskussion.
Mikko Ollikainen
19.12.2020 kl. 06:16

Julen är här

Anna-Maja Henriksson
20.12.2020 kl. 07:13

Ett år vi aldrig glömmer

Ett historiskt år närmar sig sitt slut. Under hela året har vi kämpat mot en osynlig fiende.
Anna-Maja Henriksson
12.12.2020 kl. 09:38

Då sanningen sätts på spel

Härom veckan följde jag en diskussion kring EU:s handlingsplan mot rasism 2020–2025.
Sandra Bergqvist
10.12.2020 kl. 06:08

Covid-19, en ovälkommen gäst!

”Bästa Corona-virus! Jag ber dig dra dit pepparn växer. Vi har fått nog. Vi vill inte ha dig i vår närhet mera. Du förstör vår vardag, du gör mänskor olyckliga och sjuka. Du dödar. Så kan du vara hygglig och ta ditt pick och pack och ge dig iväg.”
Anna-Maja Henriksson
02.12.2020 kl. 06:10

Gruppanföranden

Regeringens proposition till riksdagen om statsbudgeten för 2017

Gruppanförande 20.9 2016, Stefan Wallin, Svenska riksdagsgruppen
20.09.2016 kl. 13:00

Statsministerns upplysning med anledning av folkomröstningen i Förenade kungariket

Gruppanförande 1.7 2016, Anna-Maja Henriksson, Svenska riksdagsgruppen
01.07.2016 kl. 10:36

Statsrådets redogörelse om planen för de offentliga finanserna 2017-2020.

Gruppanförande, Svenska riksdagsgruppen ledamot Mats Nylund 22.6 29016
22.06.2016 kl. 14:05

Statsrådets utrikes- och säkerhetspolitiska redogörelse

Gruppanförande 21.6 2016, Stefan Wallin, Svenska riksdagsgruppen
21.06.2016 kl. 15:03

Interpellationsdebatt om jordbruket 14.6 2016

Gruppanförande, Mats Nylund, Svenska riksdagsgruppen
14.06.2016 kl. 15:00

Jämställdhetens roll för stabiliteten och utvecklingen i samhället.

Jubileumsplenum med anledning av 110 år av kvinnlig rösträtt. Gruppanförande hållet av ledamot Eva Biaudet.
01.06.2016 kl. 14:45

Remissdebatt om statsrådets redogörelse om den inre säkerheten 24.5 2016

Gruppanförande, Thomas Blomqvist, Svenska riksdagsgruppen
24.05.2016 kl. 15:00