Aktuellt

En ovärdig slutvinjett

Det säger svenska riksdagsgruppens ordförande Mikaela Nylander efter att regeringspartiernas gruppledare i riksdagen uppmanat talmannen att dra bort lagförslaget om ratificeringen av ILO-konventionen om ursprungsfolk och lagförslaget om ändring av studiestödet.
Mikaela Nylander
13.03.2015 kl. 15:13

En seger för nationalspråken.

Svenska riksdagsgruppens ordförande Mikaela Nylander är nöjd med att medborgarinitiativet föll med klara siffror.
Mikaela Nylander
06.03.2015 kl. 15:48

Regionala försök en fatal väg

Nylander och Haglund glada över stödet för skolsvenskan.
Haglund, Nylander
25.02.2015 kl. 17:01

Kvinnor som företagare

Efter SFP:s kvinnoförbunds valmöte förra helgen, på hotel Red and Green i Närpes, måste jag ta till pennan. Det framkom alltför många oklarheter och frågor kring varför saker och ting är som de är. Tack vare dessa oklarheter blev det också många åsikter om kvinnors möjligheter att göra karriär, om kvinnor kan bli framgångsrika företagare eller företagsledare.
Lars Erik Gästgivars
02.03.2015 kl. 10:00

Finlands deltagande i säkerhetssektorns utbildningsarbete i Irak

Gruppanförande 24.2 2015, Thomas Blomqvist, Svenska riksdagsgruppen
Svenska riksdagsgruppen
24.02.2015 kl. 15:00

Behöver vi fler nationalparker?

Infocentrum, Lilla Parlamentet (Arkadiagatan 3, Helsingfors) ONSDAG 25.2 kl. 16. Välkomna!
Svenska riksdagsgruppen
19.02.2015 kl. 08:33

Gymnasier också på små orter

Svenska riksdagsgruppen säger nej till fler nedskärningar inom utbildningen under nästa valperiod. Modiga regionala nätverkslösningar som tryggar kvaliteten och tillgängligheten kan vara receptet.
Svenska riksdagsgruppen
18.02.2015 kl. 16:08

Gruppanföranden

Redogörelsen om den inre säkerheten

Gruppanförande 21.9.2021, ledamot Mats Löfström.
21.09.2021 kl. 14:59

Remissdebatt om statsrådets försvarsredogörelse

Gruppanförande hållet 16.9.2021 av riksdagsledamot Anders Adlercreutz.
16.09.2021 kl. 15:49

Statsrådets redogörelse om behoven att reformera integrationsfrämjandet

Gruppanförande 15.9.2021. Anförandet framfördes av ledamot Sandra Bergqvist.
15.09.2021 kl. 15:30

Den utvecklingspolitiska redogörelsen för de kommande valperioderna 

Gruppanförande 14.9.2021 hållet av ledamot Eva Biaudet.
14.09.2021 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om den riksomfattande trafiksystemplanen för 2021–2032

Gruppanförande hållet av ledamot Mikko Ollikainen.
01.07.2021 kl. 11:00

Planen för de offentliga finanserna

Responsdebatt 28.6.2021 där gruppanförandet hölls av ledamot Veronica Rehn-Kivi.
28.06.2021 kl. 15:00

Statsrådets utrikes- och säkerhetspolitiska redogörelse, responsdebatt

Gruppanförande hållet av ledamot Joakim Strand.
09.06.2021 kl. 15:00