Aktuellt

Svenska riksdagsgruppens sommarmöte 1-3.9 2015

Svenska riksdagsgruppen samlas till sommarmöte i Vasa och Närpes.
Svenska riksdagsgruppen
28.08.2015 kl. 10:34

Svar på spörsmål: Expertgrupp synar skarvproblemet

Jordbruks- och miljöministern Kimmo Tiilikainen (C) tillsätter en expertgrupp som ska hitta en hållbar lösning på skarvproblemet i Finland. Det säger miljöministern i ett svar på ett skriftligt spörsmål av SFP-riksdagsledamöterna Anna-Maja Henriksson, Mats Nylund, Mikaela Nylander och Stefan Wallin. SFP-ledamöterna hade i sitt spörsmål frågat vilka åtgärder regeringen tänker vidta för att skyddsjakt av skarv ska kunna förverkligas på ett effektivt sätt.
Svenska riksdagsgruppen
27.08.2015 kl. 08:54

Svenska riksdagsgruppen efterlyser klarspråk av Soini och regeringen

Svenska riksdagsgruppen tar kraftigt avstånd från riksdagsledamot Olli Immonens åsikter om det mångkulturella samhället och fördömer hans uppmaning till kamp för en sann finsk nation, säger riksdagsgruppens ordförande Anna-Maja Henriksson (SFP)
Svenska riksdagsgruppen
28.07.2015 kl. 16:22

Anna-Maja Henriksson leder Svenska riksdagsgruppen

Riksdagsledamot Anna-Maja Henriksson blir ny ordförande för Svenska riksdagsgruppen. Hon efterträder Mikaela Nylander som ledde riksdagsgruppen under förra valperioden.
Svenska riksdagsgruppen
26.05.2015 kl. 14:11

En ovärdig slutvinjett

Det säger svenska riksdagsgruppens ordförande Mikaela Nylander efter att regeringspartiernas gruppledare i riksdagen uppmanat talmannen att dra bort lagförslaget om ratificeringen av ILO-konventionen om ursprungsfolk och lagförslaget om ändring av studiestödet.
Mikaela Nylander
13.03.2015 kl. 15:13

En seger för nationalspråken.

Svenska riksdagsgruppens ordförande Mikaela Nylander är nöjd med att medborgarinitiativet föll med klara siffror.
Mikaela Nylander
06.03.2015 kl. 15:48

Gruppanföranden

Statsministerns upplysning om EU:s återhämtningsfond

Gruppanförande hållet av ledamot Eva Biaudet.
09.09.2020 kl. 14:53

Remissdebatt om den femte tilläggsbudget

Grupprepresentanterna gavs möjlighet till 2 minuters kommentar. Gruppordförande Anders Adlercreutz höll Svenska riksdagsgruppens taltur.
08.09.2020 kl. 16:16

Remissdebatt fjärde tilläggsbudgeten 10.6.2020

Gruppanförande hölls av riksdagsledamot Joakim Strand.
10.06.2020 kl. 15:27

Responsdebatt om planen för de offentliga finanserna

Gruppanförandet 9.6.2020 hölls av ledamot Veronic Rehn-Kivi Gruppanförande, Veronica Rehn-Kivi, Svenska riksdagsgruppen
09.06.2020 kl. 15:30

Aktualitetsdebatt om EU:s återhämtningsfond 4.6.2020

Gruppanförande i tvåspråkig version. Gruppanförandet hållet av Eva Biaudet.
04.06.2020 kl. 17:15

Statsrådets redogörelse om beredskap i EU:s stridsgrupp 1.7–31.12.2020

Gruppanförande 6.5.2020, Eva Biaudet, Svenska riksdagsgruppen
06.05.2020 kl. 18:00

Regeringens exitstrategi, coronakrisen

Remissdebatt 6.5.2020, gruppanförande, Anders Adlercreutz
06.05.2020 kl. 14:57