Aktuellt

Valet hålls i juni

Det är drygt ett år sedan vi för första gången under fredstid tog beredskapslagen i bruk.
Anna-Maja Henriksson
20.03.2021 kl. 07:10

Att flytta ett val

För nästan exakt ett år sedan tog vi för första gången i bruk beredskapslagen i fredstid.
Anna-Maja Henriksson
17.03.2021 kl. 05:58

Vaccinutrikespolitik

Finland och Åland får vacciner via inköpsprogrammet som EU administrerar.
Mats Löfström
15.03.2021 kl. 09:38

Det blir kommunalval i juni

Vissa dagar är tyngre än andra. En sådan dag fick jag uppleva förra lördagen. Men som minister och riksdagsledamot måste man kunna vara med och fatta också svåra beslut.
Anna-Maja Henriksson
13.03.2021 kl. 06:45

Jämställdhetsarbetet pågår också under pandemin

Trots coronapandemin försvinner jämställdhetsfrågorna ingenstans.
Mats Löfström
08.03.2021 kl. 15:58

Världens barnvänligaste land

Finland ska vara världens barnvänligaste land. I vårt goda land ska varje barn och varje ungdom få känna sig trygg och säker. Här ska varje barn och ungdom uppleva att de är viktiga och att deras åsikt blir hörd. Här ska ingen behöva vara rädd eller känna sig ensam.
Anna-Maja Henriksson
06.03.2021 kl. 15:57

När politiken tvingas vara svartvit

De senaste dagarna har det varit häftiga diskussioner om olika värderingar inom politiken. Motpolerna sätts mot varandra för att skapa färggranna debatter och utrymmet för att reflektera över vad partierna egentligen står för krymper.
Sandra Bergqvist
04.03.2021 kl. 05:50

Gruppanföranden

Statsrådets redogörelse om det globala handlingsprogrammet Agenda 2030

Gruppanförande, Anders Adlercreutz, Svenska riksdagsgruppen 15.2 2017
15.02.2017 kl. 15:00

Statsministerns upplysning om regeringens politik för 2017

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson, Svenska riksdagsgruppen, onsdag 8.2 2017
08.02.2017 kl. 14:44

Utrikes- och säkerhetspolitiska redogörelsen

Svenska riksdagsgruppens ordförande Stefan Wallin 21.12.2016
21.12.2016 kl. 13:00

Responsdebatt om budgeten

Gruppanförande, Mats Nylund, Svenska riksdagsgruppen 14.12 2016
14.12.2016 kl. 13:00

Statsrådets redogörelse om den nationella energi- och klimatstrategin fram till 2030.

Gruppanförande, Joakim Strand, Svenska riksdagsgruppen, 30.11 2016
30.11.2016 kl. 14:42

Debatt om oppositionsgruppernas alternativbudgetar 9.11.2016

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson
09.11.2016 kl. 14:30

Extremrörelser och våld, aktualitetsdebatt 5.10 2016

Gruppanförande, Eva Biaudet, Svenska riksdagsgruppen
05.10.2016 kl. 15:00