Aktuellt

Alternativbudget

Regeringen glömmer bort att Finland inte bara är majoritetens land.
Svenska riksdagsgruppen
12.11.2015 kl. 08:00

Alternativbudget

27000 pensionärer riskerar att förlora sina hem.
Svenska riksdagsgruppen
11.11.2015 kl. 11:20

Alternativbudget

Regeringen tar 70 % av UNICEFs bidrag
Svenska riksdagsgruppen
10.11.2015 kl. 11:13

Barn, bistånd och förnyat arbetsliv

SFP och Svenska riksdagsgruppen presenterade budgetalternativ
Svenska riksdagsgruppen
10.11.2015 kl. 11:33

Inlämnade budgetmotioner

Ledamöter av Svenska riksdagsgruppen har inlämnat följande budgetmotioner:
Svenska riksdagsgruppen
09.10.2015 kl. 12:36

Interpellation15.9 2015

Socialdemokratiska riksdagsgruppen, Vänsterförbundets riksdagsgrupp, De Grönas riksdagsgrupp och Svenska riksdagsgruppen inlämnade i dag en interpellation kring de planerade nedskärningarna inom utbildningen. Interpellationstexten finns enbart på finska.
Svenska riksdagsgruppen
15.09.2015 kl. 16:56

Vårdreformen ska handla om människor inte strukturer

Vårdreformen ska handla om människor och den vård de får, betonar Svenska riksdagsgruppen som inledde sitt sommarmöte i Vasa på tisdagen.
Svenska riksdagsgruppen
01.09.2015 kl. 15:04

Gruppanföranden

Statsrådets redogörelse om den nationella energi- och klimatstrategin fram till 2030.

Gruppanförande, Joakim Strand, Svenska riksdagsgruppen, 30.11 2016
30.11.2016 kl. 14:42

Debatt om oppositionsgruppernas alternativbudgetar 9.11.2016

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson
09.11.2016 kl. 14:30

Extremrörelser och våld, aktualitetsdebatt 5.10 2016

Gruppanförande, Eva Biaudet, Svenska riksdagsgruppen
05.10.2016 kl. 15:00

Regeringens proposition till riksdagen om statsbudgeten för 2017

Gruppanförande 20.9 2016, Stefan Wallin, Svenska riksdagsgruppen
20.09.2016 kl. 13:00

Statsministerns upplysning med anledning av folkomröstningen i Förenade kungariket

Gruppanförande 1.7 2016, Anna-Maja Henriksson, Svenska riksdagsgruppen
01.07.2016 kl. 10:36

Statsrådets redogörelse om planen för de offentliga finanserna 2017-2020.

Gruppanförande, Svenska riksdagsgruppen ledamot Mats Nylund 22.6 29016
22.06.2016 kl. 14:05

Statsrådets utrikes- och säkerhetspolitiska redogörelse

Gruppanförande 21.6 2016, Stefan Wallin, Svenska riksdagsgruppen
21.06.2016 kl. 15:03