Aktuellt

Alternativbudget

Arbets- och näringslivsbyråerna har svårt att hinna med alla som behöver hjälp.
Svenska riksdagsgruppen
15.11.2015 kl. 08:42

Alternativbudget

Bönderna behöver mindre papperskrig
Svenska riksdagsgruppen
14.11.2015 kl. 08:00

Alternativbudget

Regeringen glömmer bort att Finland inte bara är majoritetens land.
Svenska riksdagsgruppen
12.11.2015 kl. 08:00

Alternativbudget

27000 pensionärer riskerar att förlora sina hem.
Svenska riksdagsgruppen
11.11.2015 kl. 11:20

Alternativbudget

Regeringen tar 70 % av UNICEFs bidrag
Svenska riksdagsgruppen
10.11.2015 kl. 11:13

Barn, bistånd och förnyat arbetsliv

SFP och Svenska riksdagsgruppen presenterade budgetalternativ
Svenska riksdagsgruppen
10.11.2015 kl. 11:33

Inlämnade budgetmotioner

Ledamöter av Svenska riksdagsgruppen har inlämnat följande budgetmotioner:
Svenska riksdagsgruppen
09.10.2015 kl. 12:36

Gruppanföranden

Remissdebatt om statsrådets redogörelse om Finlands fortsatta deltagande i säkerhetssektorns utbildningssamarbete i Irak

Gruppanförande 19.9.2019, svenska riksdagsgruppen, Anders Adlercreutz
19.09.2019 kl. 18:01

Regeringen Rinnes regeringsprogram

Gruppanförande hållet av gruppordförande, riksdagsman Anders Adlercreutz,11.6.2019
11.06.2019 kl. 21:09

Svenska riksdagsgruppens svar på regeringssonderarens frågor 30.4.2019

Den finskspråkiga versionen är den officiella
30.04.2019 kl. 10:43

HEMSIDAN UPPDATERAS UNDER APRIL MÅNAD

Svenska riksdagsgruppen består efter riksdagsvalet 2019 av följande ledamöter:
23.04.2019 kl. 08:50

Responsdebatt statsrådets framtidsredogörelse del 2

Gruppanförande, Veronica Rehn-Kivi
04.03.2019 kl. 13:00

Interpellation om läget i äldreomsorgen

Interpellationsdebatt 6.2.2019. Gruppanförande hållet av Anna-Maja Henriksson,
06.02.2019 kl. 15:00