Aktuellt

Alternativbudget

Regeringen glömmer bort att Finland inte bara är majoritetens land.
Svenska riksdagsgruppen
12.11.2015 kl. 08:00

Alternativbudget

27000 pensionärer riskerar att förlora sina hem.
Svenska riksdagsgruppen
11.11.2015 kl. 11:20

Alternativbudget

Regeringen tar 70 % av UNICEFs bidrag
Svenska riksdagsgruppen
10.11.2015 kl. 11:13

Barn, bistånd och förnyat arbetsliv

SFP och Svenska riksdagsgruppen presenterade budgetalternativ
Svenska riksdagsgruppen
10.11.2015 kl. 11:33

Inlämnade budgetmotioner

Ledamöter av Svenska riksdagsgruppen har inlämnat följande budgetmotioner:
Svenska riksdagsgruppen
09.10.2015 kl. 12:36

Interpellation15.9 2015

Socialdemokratiska riksdagsgruppen, Vänsterförbundets riksdagsgrupp, De Grönas riksdagsgrupp och Svenska riksdagsgruppen inlämnade i dag en interpellation kring de planerade nedskärningarna inom utbildningen. Interpellationstexten finns enbart på finska.
Svenska riksdagsgruppen
15.09.2015 kl. 16:56

Vårdreformen ska handla om människor inte strukturer

Vårdreformen ska handla om människor och den vård de får, betonar Svenska riksdagsgruppen som inledde sitt sommarmöte i Vasa på tisdagen.
Svenska riksdagsgruppen
01.09.2015 kl. 15:04

Gruppanföranden

Statsrådets redogörelse om planen för de offentliga finanserna 2019 - 2022.

Anna-Maja Henriksson, gruppanförande 17.4.2018
17.04.2018 kl. 14:52

INTERPELLATIONSDEBATT OM UTBILDNINGEN 28.2.2018

Gruppanförande, Mikaela Nylander, Svenska riksdagsgruppen
28.02.2018 kl. 15:04

Remissdebatt om spaningslagarna 20.2.2018

Gruppanförande, Thomas Blomqvist,
20.02.2018 kl. 15:00

Riksmötet 2018, öppningsdebatt 14.2.2018

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson, Svenska riksdagsgruppen
14.02.2018 kl. 15:00

Responsdebatt om budgeten 13.12.2017

Gruppanförande, Mats Nylund, Svenska riksdagsgruppen
13.12.2017 kl. 12:45

Regeringen besvarar interpellation om den ökande ojämlikheten 7.12.2017

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson, Svenska riksdagsgruppen
07.12.2017 kl. 17:29

Jubileumsplenum för den 100-åriga självständigheten 5.12.2017

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson, Svenska riksdagsgruppen
05.12.2017 kl. 12:37