Aktuellt

Alternativbudget

Regeringen glömmer bort att Finland inte bara är majoritetens land.
Svenska riksdagsgruppen
12.11.2015 kl. 08:00

Alternativbudget

27000 pensionärer riskerar att förlora sina hem.
Svenska riksdagsgruppen
11.11.2015 kl. 11:20

Alternativbudget

Regeringen tar 70 % av UNICEFs bidrag
Svenska riksdagsgruppen
10.11.2015 kl. 11:13

Barn, bistånd och förnyat arbetsliv

SFP och Svenska riksdagsgruppen presenterade budgetalternativ
Svenska riksdagsgruppen
10.11.2015 kl. 11:33

Inlämnade budgetmotioner

Ledamöter av Svenska riksdagsgruppen har inlämnat följande budgetmotioner:
Svenska riksdagsgruppen
09.10.2015 kl. 12:36

Interpellation15.9 2015

Socialdemokratiska riksdagsgruppen, Vänsterförbundets riksdagsgrupp, De Grönas riksdagsgrupp och Svenska riksdagsgruppen inlämnade i dag en interpellation kring de planerade nedskärningarna inom utbildningen. Interpellationstexten finns enbart på finska.
Svenska riksdagsgruppen
15.09.2015 kl. 16:56

Vårdreformen ska handla om människor inte strukturer

Vårdreformen ska handla om människor och den vård de får, betonar Svenska riksdagsgruppen som inledde sitt sommarmöte i Vasa på tisdagen.
Svenska riksdagsgruppen
01.09.2015 kl. 15:04

Gruppanföranden

Interpellationsdebatt al-Hol

Gruppanförande hållet av ledmot Eva Biaudet
17.12.2019 kl. 15:00

Responsdebatt budgeten 2019

Gruppanförande hållet av gruppordförande Anders Adlercreutz
17.12.2019 kl. 11:00

Statsrådets meddelande om regeringsprogrammet 16.12.2019

Gruppanförande hållet av riksdagsgrupens ordförande Anders Adlercreutz.
16.12.2019 kl. 13:00

Remissdebatt om höjning av frontveterantillägget

Gruppanförande hållet av gruppordförande Anders Adlercreutz
04.12.2019 kl. 15:00

Planen för de offentliga finanserna 2020 – 2023

Gruppanförande 26.11.2019, Veronica Rehn-Kivi
26.11.2019 kl. 15:01

Remissdebatt om budgetpropositionen för 2020 och planen för de offentliga finanserna.

Gruppanförande 8.10.2019, Svenska riksdagsgruppen, Anders Adlercreutz
08.10.2019 kl. 13:00

Interpellation om regeringens ekonomiska politik och sysselsättningen

Gruppanförande 1.10.2019, Svenska riksdagsgruppen, Joakim Strand
01.10.2019 kl. 15:00