Aktuellt

Välkommen till Infocentrum på diskussion!

1.12 2015 kl. 16.30 Arkadiagatan 3, Helsingfors,
Mikaela Nylander
25.11.2015 kl. 16:06

Alternativbudget

I Finland beskattas arbete högre än allt annat.
Svenska riksdagsgruppen
18.11.2015 kl. 08:00

Alternativbudgeten

Regeringen försvårar pendlingen
Svenska riksdagsgruppen
17.11.2015 kl. 20:22

Alternativbudget

Alla barn har rätt till dagis.
Svenska riksdagsgruppen
17.11.2015 kl. 08:00

Alternativbudgeten

Varför strunta i enkla åtgärder som höjer sysselsättningen?
Svenska riksdagsgruppen
16.11.2015 kl. 08:00

Alternativbudget

Arbets- och näringslivsbyråerna har svårt att hinna med alla som behöver hjälp.
Svenska riksdagsgruppen
15.11.2015 kl. 08:42

Alternativbudget

Bönderna behöver mindre papperskrig
Svenska riksdagsgruppen
14.11.2015 kl. 08:00

Gruppanföranden

Remissdebatt om budgetpropositionen för 2020 och planen för de offentliga finanserna.

Gruppanförande 8.10.2019, Svenska riksdagsgruppen, Anders Adlercreutz
08.10.2019 kl. 13:00

Interpellation om regeringens ekonomiska politik och sysselsättningen

Gruppanförande 1.10.2019, Svenska riksdagsgruppen, Joakim Strand
01.10.2019 kl. 15:00

Remissdebatt om statsrådets redogörelse om Finlands fortsatta deltagande i säkerhetssektorns utbildningssamarbete i Irak

Gruppanförande 19.9.2019, svenska riksdagsgruppen, Anders Adlercreutz
19.09.2019 kl. 18:01

Regeringen Rinnes regeringsprogram

Gruppanförande hållet av gruppordförande, riksdagsman Anders Adlercreutz,11.6.2019
11.06.2019 kl. 21:09

Svenska riksdagsgruppens svar på regeringssonderarens frågor 30.4.2019

Den finskspråkiga versionen är den officiella
30.04.2019 kl. 10:43

HEMSIDAN UPPDATERAS UNDER APRIL MÅNAD

Svenska riksdagsgruppen består efter riksdagsvalet 2019 av följande ledamöter:
23.04.2019 kl. 08:50

Responsdebatt statsrådets framtidsredogörelse del 2

Gruppanförande, Veronica Rehn-Kivi
04.03.2019 kl. 13:00