Aktuellt

Tio punkter för att förbättra sysselsättningen

Svenska riksdagsgruppens uttalande från sommarmötet 2016:
Svenska riksdagsgruppen
24.08.2016 kl. 15:36

Brev till talman Lohela från den allsvenska riksdagsgruppen

Den allsvenska riksdagsgruppen uppmanar talmanskonferensen att utarbeta förhållningsregler för användningen av svenska vid riksdagens officiella möten med Sveriges riksdag. Svenska riksdagsgruppens ordförande Anna-Maja Henriksson har överlämnat ett brev (se nedan) om saken till talman Maria Lohela.
Anna-Maja Henriksson
18.03.2016 kl. 13:53

Historisk stund för SFP

Interpellationen om högskolenedskärningarna lämnades in
Svenska riksdagsgruppen
18.03.2016 kl. 13:36

Svenska riksdagsgruppens utlåtande om utkastet till regeringens proposition till riksdagen om lag om klientavgifter inom småbarnspedagogiken

Undervisnings- och kulturministeriet ber om riksdagsgruppens utlåtande om utkastet till regeringens proposition till riksdagen om lag om klientavgifter inom småbarnspedagogiken samt om lagar om ändring av 13 paragrafen i lagen om småbarnspedagogik och lagen om klientavgifter inom social- och hälsovården.
Svenska riksdagsgruppen
24.02.2016 kl. 09:18

Svenska riksdagsgruppens skriftliga spörsmål

Förverkligandet av de språkliga rättigheterna i samband med tingsrättsreformen
Svenska riksdagsgruppen
19.02.2016 kl. 14:52

Infocenter 11.2 2016 kl 18

Lilla Parlamentet Arkadiagatan 3, Helsingfors
Svenska riksdagsgruppen
10.02.2016 kl. 11:43

Riksdagsgruppens alternativbudget

Vårt förslag innebär lika stora inbesparingar som regeringens alternativ, men våra tyngdpunkter och prioriteringar skiljer sig
Svenska riksdagsgruppen
15.12.2015 kl. 15:10

Gruppanföranden

Eettistä tietopolitiikkaa tekoälyn aikakaudella-selonteko

Lähetekeskustelu/remissdebatt 13.12.2018.    Ledamot Stefan Wallin
13.12.2018 kl. 17:31

Aktuell debatt om den framtida utvecklingen i EU

Gruppanförande 12.12.2018, Eva Biaudet
12.12.2018 kl. 14:38

Redogörelsen om idrottspolitik

Gruppanförande, Mikaela Nylander
20.11.2018 kl. 14:56

Alternativa budgeterna 14.11.2018

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson,
14.11.2018 kl. 14:37

Vi kan bättre.

Svenska riksdagsgruppens alternativa budget 2019
07.11.2018 kl. 14:44