Aktuellt

Riksdagen har inlett sin höstsession 

Riksdagen har inlett sin höstsession. Vår nya regering har också börjat bli varm i kläderna och lagförslag har börjat anlända till riksdagen och dess utskott för behandling.
Anders Norrback
15.09.2019 kl. 06:42

Tillsammans är vi starkare

Frihet, jämställdhet, öppenhet, hållbarhet och likabehandling är bara några av de värderingar vi kan säga kännetecknar Norden.
Thomas Blomqvist
13.09.2019 kl. 10:20

Därför behöver Åland få mer pengar tillbaka

Enligt Ålands självstyrelselag har staten lagstiftningsbehörighet i fråga om allmänna skatter och avgifter
Mats Löfström
09.09.2019 kl. 10:56

Norden på Världskartan

Veckan som gått inleddes för egen del genom flertalet intressanta möten och träffar inom Nordiska Rådet.
Joakim Strand
08.09.2019 kl. 10:55

Hösthälsningar från riksdagen

Denna vecka har riksdagen inlett sin höstsession. För en riksdagsledamot betyder det att rutinerna med plenum och utskottsmöten inträder. Det innebär också att veckorna mer eller mindre tillbringas i Helsingfors.
Anders Norrback
07.09.2019 kl. 05:59

Kan vi minska mängden sopor i framtiden?

Få saker engagerar lika mycket som sophanteringen. Så var det också den här sommaren.
Sandra Bergqvist
22.08.2019 kl. 08:43

Motion och idrott för alla

Thomas Blomqvist
06.08.2019 kl. 15:19

Gruppanföranden

Statsministerns upplysning om statens ägarstyrningspolitik

Gruppanförande 17.5 2016, Carl Haglund
17.05.2016 kl. 15:00

Remissdebatt om planen för de offentliga finanserna 2017–2020

Gruppanförande 19.4 2016, Joakim Strand
19.04.2016 kl. 15:05

Interpellationens första undertecknare har taltur.

Talet publicerat i hållen form
06.04.2016 kl. 14:10

Interpellationsdebatt om högskole- och studiestödsnedskärningar 6.4 2016

Gruppanförande, Mikaela Nylander, Svenska riksdagsgruppen
06.04.2016 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om Finlands fortsatta deltagande i säkerhetssektorns utbildningssamarbete i Irak och om stärkande av samarbetet.

Gruppanförande, Stefan Wallin, Svenska riksdagsgruppen 9.3 2016
09.03.2016 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om Finlands utvecklingspolitik

Gruppanförande, Stefan Wallin, Svenska riksdagsgruppen
17.02.2016 kl. 15:00