Aktuellt

Tidningsutdelningen måste få budgetfinansiering

Svenska riksdagsgruppen kräver att regeringen i förslaget till ny postlag söker en lösning som tillåter budgetfinansiering för att trygga tidningsutdelningen.
Mats Löfström och Mats Nylund
30.11.2016 kl. 16:00

Ett bättre alternativ

Svenska riksdagsgruppens skuggbudget 2017 jämte utredningar
Svenska riksdagsgruppen
11.11.2016 kl. 09:19

Ett bättre alternativ

Svenska riksdagsgruppens alternativa budget:
Svenska riksdagsgruppen
26.10.2016 kl. 10:45

Svenska riksdagsgruppen presenterar ett bättre alternativ för alla

Politik handlar framförallt om värderingar. Även i ekonomiskt svåra tider är det möjligt att satsa på ökad sysselsättning och bättre socialt ansvar. I vår alternativa budget visar vi att det går att föra en ansvarsfull ekonomisk politik utan massiva och kortsiktiga nedskärningar i utbildning, studiestöd eller bistånd
Svenska riksdagsgruppen
26.10.2016 kl. 10:45

Linda Rönnqvist ny riksdagsassistent för Joakim Strand

Linda Rönnqvist har tillträtt tjänsten som riksdagsassistent för riksdagsledamot Joakim Strand (SFP).
Svenska riksdagsgruppen
20.09.2016 kl. 11:42

Ställningstagande godkänt 25.8 2016 vid sommarmötet i Borgå

Svenska riksdagsgruppen
25.08.2016 kl. 09:33

Gruppanföranden

Remissdebatt om planen för de offentliga finanserna 2018 – 2021

Gruppanförande 3.5.2017, Svenska riksdagsgruppen, Mats Nylund
03.05.2017 kl. 14:16

Interpellation om regeringens social- och hälsovårdsreform

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson, Svenska riksdagsgruppen 4.4. 2017
04.04.2017 kl. 15:00

Interpellation om nedskärningarna i yrkesutbildningen

Gruppanförande 15.3 2017, Mikaela Nylander, Svenska riksdagsgruppen
15.03.2017 kl. 15:00

Regeringens försvarspolitiska redogörelse

Svenska riksdagsgruppens ordförande Stefan Wallin 8.3.2017
08.03.2017 kl. 15:04

Remissdebatt om landskapsmodellen

Gruppanförande, Veronica Rehn-Kivi, Svenska riksdagsgruppen 7.3 2017
07.03.2017 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om livsmedelspolitik

Gruppanförande, Thomas Blomqvist, Svenska riksdagsgruppen 1.3 2017
01.03.2017 kl. 15:00

Statsministerns upplysning om beredningen av lagstiftningen

Svenska riksdagsgruppen, gruppanförande, riksdagsledamot Eva Biaudet 21.2.2017
21.02.2017 kl. 15:00