Aktuellt

Anders Adlercreutz inlägg i debatten om Finlands utvecklingspolitik

Ord har ingen betydelse, om inte aktionerna backar upp dem.
Anders Adlercreutz
18.02.2016 kl. 11:40

Riksdagsgruppens alternativbudget

Vårt förslag innebär lika stora inbesparingar som regeringens alternativ, men våra tyngdpunkter och prioriteringar skiljer sig
Svenska riksdagsgruppen
15.12.2015 kl. 15:10

Debatt om skuggbudgeten, 25.11.2015

Anna-Maja Henriksson
Anna-Maja Henriksson
25.11.2015 kl. 18:05

Interpellationen om konsekvenserna av regeringens trafikpolitiska mål för medborgarna och för den regionala tillgängligheten

Ledamot Anders Adlercreutz inlägg i debatten 17.11 2015
Anders Adlercreutz
19.11.2015 kl. 11:31

Inlägg i debatten om rasism

Ledamot Mats Löfströms kommentar i plenum 14.10 2015
Löfström
15.10.2015 kl. 11:41

Inlägg i debatten om arbetsmarknadspaketet.

Ledamot Mats Nylund höll ett tvåspråkigt inlägg i debatten 30.9 2015
Mats Nylund
30.09.2015 kl. 14:38

Budgetdiskussion

Ledamot Mats Nylunds anförande i remissdebatten för statsbudgeten 2016
Mats Nylund
29.09.2015 kl. 16:33

Gruppanföranden

Remissdebatt fjärde tilläggsbudgeten 10.6.2020

Gruppanförande hölls av riksdagsledamot Joakim Strand.
10.06.2020 kl. 15:27

Responsdebatt om planen för de offentliga finanserna

Gruppanförandet 9.6.2020 hölls av ledamot Veronic Rehn-Kivi Gruppanförande, Veronica Rehn-Kivi, Svenska riksdagsgruppen
09.06.2020 kl. 15:30

Aktualitetsdebatt om EU:s återhämtningsfond 4.6.2020

Gruppanförande i tvåspråkig version. Gruppanförandet hållet av Eva Biaudet.
04.06.2020 kl. 17:15

Statsrådets redogörelse om beredskap i EU:s stridsgrupp 1.7–31.12.2020

Gruppanförande 6.5.2020, Eva Biaudet, Svenska riksdagsgruppen
06.05.2020 kl. 18:00

Regeringens exitstrategi, coronakrisen

Remissdebatt 6.5.2020, gruppanförande, Anders Adlercreutz
06.05.2020 kl. 14:57

Planen för de offentliga finanserna för 2021-2024

Gruppanförande 21.4.2020, Veronica Rehn-Kivi, Svenska riksdagsgruppen
21.04.2020 kl. 15:00

Remissdebatt om beredskapslagarna 17.3.2020

Gruppanförande, Anders Adlercreutz, Svenska riksdagsgruppen
17.03.2020 kl. 18:00