Aktuellt

SFP stabilt bakom Åland

Anton Nilsson ställde i en insändare (ÅT 31.08.2022) frågan hur partierna ser på frågan beträffande en åländsk plats i Europaparlamentet.
Thomas Blomqvist
01.09.2022 kl. 14:32

Arbetet för lika lön fortsätter

Arbetet för en ökad jämställdhet på arbetsmarknaden och för lika lön för lika arbete fortsätter i regeringen – det kan Li Andersson och andra vara övertygade om.
Thomas Blomqvist
26.08.2022 kl. 16:31

Självklart att SFP stöder servicesedlar

Samlingspartisterna Michael Berner och Kimmo Sasi kommer i HBL 12.5.2022 med påståenden som helt saknar grund. Faktum är att SFP självklart stöder användningen av servicesedlar såväl i vården som inom andra sektorer.
Sandra Bergqvist
15.05.2022 kl. 10:15

Alla välfärdsområden skall erbjuda seniorrådgivningar

Gemensam insändare av Veronica Rehn-Kivi, riksdagsledamot (SFP), Hanna-Leena Mattila, riksdagsledamot (C), Pia Kauma, riksdagsledamot (Saml)
Veronica Rehn-Kivi
12.04.2022 kl. 08:31

Viktiga beslut för ekonomin och de studerande

Regeringspartierna har idag kommit överens om ett paket med sysselsättningsåtgärder som förstärker den offentliga ekonomin med minst 110 miljoner euro. SFP:s partiordförande, justitieminister Anna-Maja Henriksson är nöjd över att regeringspartierna hållit fast i den överenskommelse som tidigare gjorts.
Anna-Maja Henriksson
11.02.2022 kl. 16:35

Klimatarbetet kräver ekonomiska incitament

Det finns få branscher som man med säkerhet kan förutspå en ljus framtid för, men den industri som tar fram rena lösningar för framtidens utmaningar är garanterat en av dem
Anders Adlercreutz
03.11.2021 kl. 08:44

Riksdagsgruppens sommarmöte

Svenska Riksdagsgruppen
09.08.2021 kl. 14:38

Gruppanföranden

Planen för de offentliga finanserna för 2021-2024

Gruppanförande 21.4.2020, Veronica Rehn-Kivi, Svenska riksdagsgruppen
21.04.2020 kl. 15:00

Remissdebatt om beredskapslagarna 17.3.2020

Gruppanförande, Anders Adlercreutz, Svenska riksdagsgruppen
17.03.2020 kl. 18:00

Riksmötets öppningsdebatt 11.2.2020

Gruppanförande, Anders Adlercreutz, Svenska riksdagsgruppen
11.02.2020 kl. 15:00

Interpellationsdebatt al-Hol

Gruppanförande hållet av ledmot Eva Biaudet
17.12.2019 kl. 15:00

Responsdebatt budgeten 2019

Gruppanförande hållet av gruppordförande Anders Adlercreutz
17.12.2019 kl. 11:00

Statsrådets meddelande om regeringsprogrammet 16.12.2019

Gruppanförande hållet av riksdagsgrupens ordförande Anders Adlercreutz.
16.12.2019 kl. 13:00

Remissdebatt om höjning av frontveterantillägget

Gruppanförande hållet av gruppordförande Anders Adlercreutz
04.12.2019 kl. 15:00