Aktuellt

Kloka och glada Fiskfebruari!

Här i veckan hade jag möjlighet att bekanta mig med hur fiskodlingen fungerar i Finland idag.
Sandra Bergqvist
21.01.2021 kl. 06:10

Oproportionerlig skövling av skog vid vindkraftsbyggen

Riksdagsledamot Anders Norrback (SFP) har lämnat in ett skriftligt spörsmål om skövlingen av skog i samband med byggandet av vindkraftsparker. 
Anders Norrback
20.01.2021 kl. 14:00

De finska yrkesfiskarna behövs

Riksdagsledamot Sandra Bergqvist besökte under tisdagen Salmonfarm i Kasnäs i Kimitoön. Bergqvist vill se en livskraftig och hållbar fiskerinäring i Finland även framöver
Sandra Bergqvist
19.01.2021 kl. 18:21

Henriksson och Bergqvist: Näringslivet behöver fungerande förbindelser

SFP:s partiordförande, justitieminister Anna-Maja Henriksson och riksdagsledamot Sandra Bergqvist besökte i dag Kimitoön
Sandra Bergqvist och Anna-Maja Henriksson
19.01.2021 kl. 17:17

Gruppanföranden

Regeringens exitstrategi, coronakrisen

Remissdebatt 6.5.2020, gruppanförande, Anders Adlercreutz
06.05.2020 kl. 14:57

Planen för de offentliga finanserna för 2021-2024

Gruppanförande 21.4.2020, Veronica Rehn-Kivi, Svenska riksdagsgruppen
21.04.2020 kl. 15:00

Remissdebatt om beredskapslagarna 17.3.2020

Gruppanförande, Anders Adlercreutz, Svenska riksdagsgruppen
17.03.2020 kl. 18:00

Riksmötets öppningsdebatt 11.2.2020

Gruppanförande, Anders Adlercreutz, Svenska riksdagsgruppen
11.02.2020 kl. 15:00

Interpellationsdebatt al-Hol

Gruppanförande hållet av ledmot Eva Biaudet
17.12.2019 kl. 15:00

Responsdebatt budgeten 2019

Gruppanförande hållet av gruppordförande Anders Adlercreutz
17.12.2019 kl. 11:00

Statsrådets meddelande om regeringsprogrammet 16.12.2019

Gruppanförande hållet av riksdagsgrupens ordförande Anders Adlercreutz.
16.12.2019 kl. 13:00